Aσταμάτητο το τρένο της Τότεναμ, πέρασε πάνω και από την Κρίσταλ Πάλας

Σάββατο, 28/10/2023 - 09:07

Aσταμάτητο το τρένο της Τότεναμ, πέρασε πάνω και από την Κρίσταλ Πάλας!

Η ομαδάρα του Άγγελος Ποστέκογλου, μπορεί για ένα ημίχρονο να δυσκολεύθηκε στο «Σέλχαστ Παρκ» κόντρα στους «αετούς» του Λονδίνου, όμως το αυτογκόλ του Γουόρντ στο 53' την «ξεκλείδωσε» και το αδιανόητο γκολ του Σον που προήλθε από θαυμάσια ομαδική προσπάθεια, «σφράγισε» τη νίκη με σκορ 2-1 για την 10η αγωνιστική για την Premier League.

Σπουδαίος Σον έφτασε τα εννέα τέρματα στο πρωτάθλημα και έπιασε στην κορυφή τον Έρλιγνκ Χάαλαντ!

Ιστορικό βράδυ και για τον Ρόι Χόνγκστον, ο οποίος συμπλήρωσε 500 ματς σε πάγκους αγγλικών ομάδων σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Κρίσταλ Πάλας απείλησε πρώτη με τον Ζορντάν Αγιού, να σουτάρει από την άκρη της περιοχής και τον Βικάριο να αποκρούει, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ούτε ο Εντουάρντ κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στο 19' ο Μάντισον σπατάλησε την ευκαιρία που του δημιούργησε ο Ρισάρλισον με τη συγκεκριμένη φάση να είναι και η τελευταία του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Τότεναμ να πιέζει και να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η μπάλα έφτασε από τα δεξιά στην περιοχή στον Μάντισον ο οποίος γύρισε παράλληλα με δύναμη στην μικρή περιοχή εκεί όπου ο Γουόρντ την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1!

Το μεγάλο «διπλό» ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο! Αδιανόητη κυκλοφορία της μπάλας, από έξι ποδοσφαιριστές, οι οποίοι με τέσσερις πάσες άλλαξαν την μπάλα με τον Τζόνσον να την στρώνει στον αρχηγό Σον, για το 2-0!

Στις καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν όταν ο Ζορντάν Αγιού βρέθηκε στην περιοχή μετά από όμορφο γύρισμα και με μια εξαιρετική οβίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ ωστόσο, χρειάστηκε για περισσότερα από δυο λεπτά να εξετασθεί στο VAR για χέρι. Ωστόσο ο διαιτητής του αγώνα το μέτρησε με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται στο 2-1 υπέρ της Τότεναμ.