Αξιοπρεπής ήττα για την Εθνική μας (BINTEO)

Κυριακή, 24/3/2019 - 23:34

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα με 2-0 από το Βέλγιο στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2020.

Τα γκολ για τους Βέλγους σκόραραν στο 10ο λεπτό ο Ε. Αζάρ και στο 18ο λεπτό ο Μπατσουαγί.

Σε γενικές γραμμές οι Βέλγοι δεν ήταν τόσο πιεστικοί όμως είχαν την κατοχή της μπάλας και κατά συνέπεια τον έλεγχο της αναμέτρησης .

Η Εθνική μας μετά τα δύο γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όμως η κλάση των παικτών του Βελγίου δεν της επέτρεψε να απειλήσει σοβαρά τον Κουρτουά.

Επόμενες αναμετρήσεις για τη χώρα μας στις αρχές Ιουνίου με Σκοτία και Ρωσία εκτός έδρας.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Το Βέλγιο άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Έντεν Αζάρ. Ο Μπατουσαγί έφυγε πίσω από την άμυνα της Κύπρου την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Αζάρ ο οποίος με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ.

α

Διπλασίασε τα γκολ του το Βέλγιο με τον Μπατσουαγί στο 18ο λεπτό. Στην άμυνα της ομάδας μας, πέρασε τον Πάρντο και σε κενό τέρμα έκανε το 2-0.

Ο Μπατσουαγί στο 36ο λεπτό έκανε το πλασέ από πλάγια όμως ο Πάρντο κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα σταθερά.

Στο 37ο λεπτό η Εθνική μας έχασε την πρώτη αξιόλογη της ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Παπουλής από πλάγια έκανε την ατομική ενέργεια, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Κουρτουά μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Ο Τίλεμανς από τα 30 μέτρα προσπάθησε να νικήσει τον Πάρντο στο 54ο λεπτό όμως το σουτ του έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου μέρους ήταν στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο ημίχρονο. Το Βέλγιο είχε ανούσια τη κατοχή της μπάλας ενώ δεν απειλούσε την εστία του Πάρντο. Οι διεθνείς μας προσπάθησαν να πάρουν κάποια μέτρα όμως χωρίς μεγάλη επιτυχία.

Ο Παπουλής στο 69ο λεπτό έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε μακριά έξω. Δεν απείλησε την εστία του Κουρτουά.

Ο Λαΐφης πήρε τη κεφαλιά στο 88ο λεπτό όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κουρτουά.

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Πάρντο, Κούσουλος, Λαΐφης, Ντόσα (Γεωργίου 46’), Μερκής, Παπουλής, Μαργκάσα, Αρτυματάς, Ιωάννου, Εφραίμ (Σπόλιαριτς 75’), Άντωνίου (Μακρής 80’).

Βέλγιο(Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιλερντ, Βερμάλεν, Βερντόγκεν, Καστάιν, Τιλεμάνς, Ντεντόνγκερ, Τ. Αζάρ (Καράσκο 68’), Ε, Αζάρ, Μέρτενς (Γιανουζάι 57΄), Μπατσουαγί (Πρετ 89').