Άξιος της… μοίρας του ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη

Πέμπτη, 3/2/2022 - 09:18

Αν και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +14 και άντεξε στην αντεπίθεση της Ρεάλ στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός τα έκανε… μαντάρα στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε 75-67, στη Μαδρίτη το βράδι της Τετάρτης (2/02).

Το ματς ήταν στην ισοπαλία (65-65) στα 3:19’’ πριν από τη λήξη, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν τη μία επίθεση πίσω από την άλλη, με τους Ρούντι και Γιουλ αντίθετα να πετυχαίνουν καθοριστικά τρίποντα και να «σφραγίζουν» το ροζ φύλλο για τη «βασίλισσα», που την κράτησε μόνη στην κορυφή με 19-3.

Από την άλλη, οι Πειραιώτες γνώρισαν την τέταρτη σερί τους ήττα και υποχώρησαν στο 12-9, ενώ καλούνται να βρουν την ενέργεια που σπατάλησαν, καθώς ακολουθεί το κρίσιμο ματς με την Μπασκόνια (4/2).

Κορυφαίος της ομάδας του Λάσο ήταν ο Ερτέλ με 20 πόντους και ακολούθησαν οι Γιαμπουσέλι και Ταβάρες με 11π. ο καθένας και τον δεύτερο να κατεβάζει και 9 ριμπάουντ.

Από τους Πειραιώτες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεζένκοφ με 16 πόντους, με τον Ντόρσεϊ να είχε 13π. και τον Σλούκα 12π.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67