Αύξησε κι άλλο την διαφορά ο ΑΠΟΕΛ

Σάββατο, 27/1/2024 - 11:30

Την μοναξιά της κορυφής συνεχίζει να απολαμβάνει ο ΑΠΟΕΛ, που εχθές (26/01) επικράτησε με 4-0 της Νέας Σαλαμίνας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Το σύνολο του Σα Πίντο ήταν για ακόμα μια φορά καταιγιστικό και κατάφερε να πάρει  την15η συνολικά νίκη του, αυξάνοντας κι άλλο την διαφορά του από τους  υπόλοιπους, έχοντας 48 βαθμούς.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» εμφανίστηκαν εξαιρετικοί σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και χάρις, τόσο στην «ατσαλένια» τους άμυνα, όσο και  στον επιθετικό τους πλουραλισμό, μπόρεσαν να φύγουν με το... διπλό από μία πολύ δύσκολη έδρα.

Στα του αγώνα, το σκορ άνοιξε ο Εντονγκαλά στο 33ο λεπτό και το διπλασίασε ο Κβιλιτάια, τρία λεπτά αργότερα. Ο Ντβάλι στο 51ο λεπτό έκανε το 3-0, ενώ το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μαρκίνιος στο 73ο λεπτό.