Βασίλισσα της Βαυαρίας η... Ρεάλ με βασιλιά τον Ρονάλντο!

Τετάρτη, 12/4/2017 - 23:45

Με πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο η Ρεάλ έφυγε με ένα τεράστιο διπλό από τον Μόναχο επικρατώντας με 2-1 της Μπάγερν. Τρομερό ματς από τον Πορτογάλο που κατάφερε να νικήσει δύο φορές τον φανταστικό Νόιερ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ατλέτικο ήταν καλύτερη κόντρα στη Λέστερ, αλλά για να κερδίσει χρειάστηκε ένα ανύπαρκτο πέναλτι. Οι «ροχιμπλάνκος» κέρδισαν τους πρωταθλητές Αγγλίας με 1-0 και πήραν ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης αλλά τίποτα δεν είναι τελειωμένο.

Αναλυτικά οι σημαντικότερες φάσεις από το παιχνίδι στην Γερμανία:

Kαλός ο ρυθμός αλλά χωρίς μεγάλη φάση πέρασαν τα πρώτα λεπτά. Στο 16' η Ρεάλ κέρδισε φάουλ σε ιδανική θέση αλλά ο Κριστιάνο έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Μπενζεμά έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι αφού της άλλαξε την πορεία ο Νόιερ. Στο 25' όμως η Μπάγερν εκτέλεσε κόρνερ με τον Βιδάλ με καρφωτή κεφαλιά να γράφει το 1-0. Ο Ρόμπεν στο 40' έκανε τρομερή ενέργεια και σέντραρε με τον Βιδάλ όμως αυτή τη φορά να μην βρίσκει στόχο με το κεφάλι. HΡεάλ είχε καλή φάση στο 42' όταν ο Κριστιάνο έκανε το σουτ και ο Νόιερ έδιωξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του ο Κρόος πήρε την μπάλα και δοκίμασε το πόδι του με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι. Στο 45' ο Ριμπερί έκανε το σουτ, η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο στήθος του Καρβαχάλ και ο Ριτσόλι είδε χέρι και έδωσε πέναλτι. Ο Βιδάλ το εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ. Στις καθυστερήσεις του ημίχρονο ο Μπέιλ βρέθηκε σε καλή θέση αλλά πλάσαρε πάνω στον Νόιερ.

Μόλις στο 47' στο δεύτερο μέρος ο Καρβαχάλ σέντραρε από δεξιά και ο Κριστιάνο με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-1. Στο 55' ήταν ο Μόντριτς που έκανε τη σέντρα με τον Μπέιλ να πιάνει την κεφαλιά και τον Νόιερ να διώχνει εκπληκτικά. Έξι λεπτά μετά ο Χάβι Μαρτίνεθ είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Ο Ράμος στο 66' εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 72' ο Ασένσιο έκανε τη σέντρα αλλά η κεφαλιά του Μπενζεμά ήταν απογοητευτική. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Γάλλος εκτέλεσε με τη μία αλλά ο Νόιερ είπε "όχι". Ο Γερμανός γκολκίπερ σταμάτησε εκπληκτικά και το εξ επαφής σουτ του Κριστάνο στο 75'. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Πορτογάλος με κοντινή προβολή έγραψε το 1-2. Με αυτό το γκολ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου που πετυχαίνει 100 γκολ σε ευρωπαϊκούς θεσμούς. Στο 80' ο Μαρσέλο βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά σούταρε άουτ. Στις καθυστερήσεις ο Σέρχιο Ράμος σκόραρε αλλά η σημαία είχε σηκωθεί σωστά καθώς ήταν οφσάιντ.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Αλκάνταρα, Μαρτίνεθ, Τσάμπι Αλόνσο (63'Μπερνάτ), Βιδάλ, Ριμπερί (66'Ντ.Κόστα), Ρόμπεν, Μίλερ (81'Κομάν).

ΡΕΑΛΜ. :Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Νάτσο, Μαρτσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (90'Κόβατσιτς), Μπέιλ (58'Ασένσιο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (83'Χάμες)