Βελτιωμένος και κυρίαρχος ο ΑΠΟΕΛ, αλλά...

Δευτέρα, 18/9/2023 - 08:40

Μπορεί στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης κόντρα στον Απόλλωνα ο ΑΠΟΕΛ να κυριάρχησε όμως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους «γαλαζοκίτρινους» με μόλις έναν βαθμό. Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο είχε τον έλεγχο των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ που θα της έδιναν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, η απογοήτευση και ο προβληματισμός ήταν έντονος τόσο στους παίκτες, όσο και στον Ρικάρντο Σα Πίντο οποίος χαρακτηριστικά σημείωσε πως μόνο μια ομάδα ήταν στον αγωνιστικό χώρο και άξιζε τη νίκη.

Θετικό πρόσημο για τον Μπέλετς ο οποίος σε κομβικές φάσεις είχε καθοριστικές επεμβάσεις. Βιτάλ και Σούσιτς βοήθησαν στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας, ενώ Πέτροβιτς και Ντβάλι είχαν ένα σχετικά ήρεμο βράδυ, με τον πρώτο να βρίσκει και το πρώτο του γκολ με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα.

Σε καλή βραδιά ήταν και ο Σαρφό που στη μεσαία γραμμή ήταν ο ηγέτης του ΑΠΟΕΛ, με όλο το παιχνίδι να περνάει από τα πόδια του, έχοντας πιο μπροστά του τον Ντάλσιο που «κατάπινε» χιλιόμετρα στον αγωνιστικό χώρο. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Εντονγκαλά που μετά από καιρό ήταν ουσιαστικός δημιουργώντας κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα.

Οι αλλαγές που έγιναν από τον Σα Πίντο κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου (Εφραίμ, Γουίλσον, Τομανέ, Φετφατζίδης και Βιγιαφάνες) δεν κατάφεραν να μπουν ουσιαστικά στο παιχνίδι. Έτσι, δεν έφεραν την απαραίτητη... ανανέωση που χρειαζόταν η ομάδα στα τελευταία λεπτά για να πάρει τη νίκη.

Η προσοχή πλέον για τους «γαλαζοκίτρινους» πέφτει στην επόμενη αγωνιστική. Για την πέμπτη στροφή του πρωταθλήματος, η ομάδα της Λευκωσίας θα πάει στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση (23/09 - 20:30) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Πρόκειται για μια δύσκολη έξοδο, που μοναδικό ζητούμενο είναι το τρίποντο.