«Σφράγισε» την πρόκριση με δεύτερη νίκη μέσα στην Αλβανία η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 30/7/2021 - 00:00

Το ευρωπαϊκό ταξίδι συνεχίζεται...

Η ΑΕΛ επικράτησε ξανά με το ίδιο σκορ (1-0) της Βλάζνια μέσα στην Αλβανία και πήρε την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε μια πολύ καλή παρουσία και κατάφερε με σχετική ευκολία να πάρει τη νίκη και μαζί το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Πρωταγωνιστής και πάλι ο Στέφαν Τσέποβιτς, που πέτυχε και αυτό το γκολ, με ιδανικό τελείωμα στο 20ο λεπτό.

Από 'κει και πέρα οι «λέοντες» έκαναν άψογη διαχείριση, απειλήθηκαν ελάχιστα και κράτησαν άνετα τη νίκη και την πρόκριση μέχρι το φινάλε.

Στον τρίτο προκριματικό γύρο η ΑΕΛ θα αντιμετωπίσει τη Καραμπάχ, η οποία νωρίτερα έβγαλε εκτός την Ασντόντ, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται την Πέμπτη (5/8) στο «ΑΕΚ Αρένα» και η ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα (12/8) στο Αζερμπαϊτζάν.

Στο 20' και την πρώτη τελική του ματς, η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τόρες με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Τσέποβιτς κι αυτός με ιδανικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Δέκα λεπτά μετά, η ομάδα της Λεμεσού με εξαιρετικό συνδυασμό «έκρυψε» τη μπάλα, με τον Ριέρα να δίνει ωραία για τον Έουλερ στην περιοχή, αυτός έστρωσε έξω στον Τόρες, το σουτ του οποίου κόντραρε σε αντίπαλο και απομακρύνθηκε.

Στο 34ο λεπτό, ο Λατίφι δοκίμασε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή, όμως δεν βρήκε καλά τη μπάλα και ο Βοζίνια μάζεψε εύκολα.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Κρίμι σέντραρε στην περιοχή και η Κεφαλιά του Λατίφι πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 63' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Τόρες από δεξιά να γυρίζει στην περιοχή για τον Τσέποβιτς, ο οποίος έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά μετά, η Βλάζνια έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Λατίφι να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.

Στο 70ο λεπτό, ο Τόρες έκανε το γύρισμα, ο Νταβόρ έπιασε το κεφάλι με εξουδετερωμένο τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στον Γκουρίστα.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Κόμπα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βοζίνια και έκανε το πλασέ, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Στο 86' ο Κόμπα έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιονούζι επιχείρησε την απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε, βρήκε στο δοκάρι και πέρασε σε κόρνερ.

Βλάζνια (Τόμας Μπρντάριτς): Ζόκοβιτς, Γκουρίστα, Αντίλι, Ιμάμι, Μπουλάτοβιτς (83′ Σμαίλι), Κρίμι, Γιονούζι, Κάλεζιτς (60′ Ντίλαβερ), Κρούγια (60′ Κόμπα), Χοχάι (73′ Καλάτζα), Λατίφι (73′ Φανγκάι).

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα (44′ Σωτηρίου), Ριστέφσκι, Μαζάν, Μεντόγεβιτς, Ζντραφσκόφσκι, Ριέρα (85′ Μάζουρεκ), Έουλερ (64′ Πελέ), Τόρες, Τσέποβιτς.