Βόλεϊ Γυναικών: «Βάφτηκε» ερυθρόλευκο το βαρωσιώτικο ντέρμπι

Τρίτη, 28/3/2023 - 23:17

Νίκες για Ολυμπιάδα, Property Gallery Απόλλων και Robo Markets ΑΕΛ στους πρώτους αγώνες

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε το βαρωσιώτικο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Α Γυναικών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ». Στον πρώτο από τους δυο αγώνες οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν την Ανόρθωση στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου με 3-1 και πήραν προβάδισμα ενόψει επαναληπτικού. Στους άλλους αγώνες, η Ολυμπιάδα επικράτησε με 3-0 του Δικέφαλου Γερίου, ο Property Gallery Απόλλων νίκησε τον Άρη Πολεμίου και η Robo Markets ΑΕΛ την Lemesos Volleyball και πήραν το προβάδισμα.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  3-1 (25-23, 17-25, 25-19, 25-23

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε το βαρωσιώτικο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Α Γυναικών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» αφού επικράτησε της Ανόρθωσης με 3-1 σετ σε 108’ και πήρε το προβάδισμα πρόκρισης. Ο επαναληπτικός θα γίνει στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ».

Ισοδύναμο το ντέρμπι στα δυο πρώτα σετ με τη Νέα Σαλαμίνα να επικρατεί στο πρώτο σετ 25-23 και να επικρατεί 1-0. Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις επικράτησε 17-25 και ισοφάρισε 1-1, αφού ήταν καλύτερη σε αυτό το σετ. Στο τρίτο σετ η Νέα Σαλαμίνα πήρε το τρίτο σετ κερδίζοντας με 25-19 και προηγήθηκε 2-1.  Στο τέταρτο σετ παίχθηκε ωραίο βόλει με τη Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει 25-23 και να επικρατεί με 3-1 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Γ.ΜΠΑΛΛΟΣ): Nikolova, Κόκκινου, Shevkenek, Sharlissa, Κυριάκου, Προκοπίου – Λίμπερο: Μαραγκού, Γεωργίου – Αλλαγές: Σιαλή, Χριστοφή, Θεοδούλου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P.MOTALA):  Flores, Ιωάννου, Maciagowski, Τζιακίδου, Χαραλάμπους, Ardila – Λίμπερο: Δημητρίου, Κωνσταντίνου. – Αλλαγές: Xριστοδούλου, Βασιλείου, Θεοδότου, Θεμιστοκλέους.

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ.  3-0 (25-20, 25-14, 25-13)

Με το «πόδι στο γκάζι» μετά την κστάκτηση του πρωταθλήματος η Ολυμπιάδα μπήκε φουριόζα στο θεσμό του Κυπέλλου. Για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης κέρδισε τον Δικέφαλο Γερίου με  3-0 σετ σε 66’ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους «4». Ο επαναληπτικός θα γίνει στο Γυμνάσιο Γερίου.

Η Ολυμπιάδα Ν. επικράτησε στο πρώτο σετ με 25-20 σε 25’ και προηγήθηκε, ενώ στο δεύτερο οι πρωταθλήτριες επικράτησαν 25-14 σε 21’ και αύξησαν σε 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα επιβλήθηκε με 25-13 σε 20’  και πήρε τον προημιτελικό με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(P.FONGEL): Λεωνίδου, Νικολάου, Παταρίδου, Μudritskaya, Κωνσταντίνου, Μανίταρου – Λίμπερο: Kούτα, Χριστοφόρου – Αλλαγές: Donchuk, Ριαλά.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ.(Ε. ΣΩΤΗΡΙΟΥ): Στυλιανού, Karabinovich, Παντελίδου, Φώτσιου, Μόλλα, Παμπακά – Λίμπερο: Τσαγγαρά, Μαρκίδου – Αλλαγές: Κarabegovic, Τσουτσούκη.

Διαιτητές: Νικόλας Τζιακούρης – Χρίστος Μητροφάνους.

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – Robo Markets ΑΕΛ 0-3  (25-27, 23-25, 23-25)

Η Robo Markets ΑΕΛ έφυγε με το «διπλό» από το Λύκειο Πολεμιδιών επικρατώντας με 0-3 σετ της Lemesos Volleyball στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Α Γυναικών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Ο αγώνας ήταν αρκετά ενδιαφέρον με τις «γαλαζοκίτρινες» να επικρατούν σε 80’ . Στο πρώτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε 25-27 σε 25’. Στο δεύτερο οι «γσλαζοκίτρινες» κέρδισαν με 23-25 σε 29’και στο τρίτο οι παίκτριες του E. Quanta κέρδισαν 23-25 σε 26’

LEMESOS VOLLEYBALL (A. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Couchlin, Παναγιώτου, Murambi, Van der veen, Στυλιανού, Σιαπάνη – Λίμπερο: Ιωάννου, Μιχαήλ – Αλλαγές: Λοϊζου.

Robo Markets ΑΕΛ (E.QUENTA): Fayad, Παύλου, Chatarashvilli, Petrovic, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο: Κοκκή, Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Castaneda,

Διαιτητές: Ανδρέας Κωνσταντινίδης- Κυριάκος Κογιώνης

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ 3-0  (25-15, 25-19, 25-16)

Ο Property Gallery Απόλλων έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «4» του Κυπέλλου Γυναικών Α Κατηγορίας «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ». Στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης κέρδισε στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» τον Άρη Πολεμίου με 3-0 σετ σε 62’.

Οι «γαλάζιες» κέρδισαν τα σετ 25-15, 25-19 (21-17) και 25-16 (21-13) και πήραν τη νίκη. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο Γυμνάσιο Πολεμίου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Λάμπρου, Lezhenkina, Enneking, Ιορδάνους, Lavruk, Stalzer – Λίμπερο: Δαϋίδ, Ζακχαίου – Αλλαγές: Στυλιανού,  Ζ. Κωνσταντοπούλου, Φώτη, Κωνσταντοπούλου

AΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ (Γ.ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Μ. Κουππή, Δημητροπούλου, Πέτρου, Kvovalkina, Castillo, Χατζηχριστοδούλου – Λίμπερο: Ρ. Κουππή, Θεοδώρου – Αλλαγές: M. Xατζηχριστοδούλου.

Διαιτητές: Iωάννης Σοφοκλέους – Νίκος Αντωνίου.