Βραζιλία - Ελβετία 1-1

Κυριακή, 17/6/2018 - 22:56

Η Βραζιλία δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη στην πρώτη αγωνιστική του 5ου ομίλου στο Παγκοσμίου Κυπέλλου καθώς έμεινε στο 1-1 με την Ελβετία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως όλοι το περίμεναν, δηλαδή τη Βραζιλία να ελέγχει το ρυθμό και την Ελβετία να έχει μια πιο παθητική στάση μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι τη φάση του γκολ η «Σελεσάο» απείλησε ουσιαστικά μόνο μια φορά στο 5ο λεπτό με τον Παουλίνιο όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγα εκατοστά έξω από την εστία. Στο 20ο λεπτό ο ποδοσφαιριστής της Μπαρσελόνα Φελίπε Κουτίνιο με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριτερή γωνία του Σόμμερ, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ελβετία καθώς στο 50ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ζούμπερ νίκησε την αντίπαλη άμυνα και με κεφαλιά έκανε το 1-1 για τη χώρα του. Η Βραζιλία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά μέχρι το 75ο λεπτό οι Ελβετοί είχαν κλειστούς όλους τους χώρους στην άμυνα άριστα. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο οι Βραζιλιάνοι «έκλεισαν» την Ελβετία στο μισό γήπεδο και προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να βρουν το γκολ της νίκης. Στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης από το ύψος του πέναλτι ο Νεϊμάρ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Ελβετίας κατάφερε να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Στις καθυστερήσεις οι Βραζιλιάνοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες να πάρουν την νίκη με τους Φιρμίνο και Φερναντίνιο αντίστοιχα.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Βραζιλία: Άλισον, Μιράντα, Σίλβα, Μαρσέλο, Ντανίλο, Παουλίνιο (Αγκούστο 67’), Κασεμίρο  (Φερναντίνιο 60’), Κουτίνιο, Γουίλιαν, Νεϊμάρ, Ζεσούς (Φιρμίνο 79’).

Ελβετία: Σόμμερ, Λινχστάινερ (Λάνγκ 87’), Ροντρίκεζ, Ακάντζι, Σάερ, Τσάκα, Μπεχράμι ( Ζακάρια 71’), Σακίρι, Ζούμπερ, Τζεμαϊλι, Σεφέροβιτς (Εμπόλο 80’)

language: "el", theme: "betradardark",});