Βρίσκει τον... παλιό καλό της εαυτό η Νάπολι (BINTEO)

Κυριακή, 1/3/2020 - 08:53

Αρχίζει λίγο να θυμίζει την παλιά καλή ομάδα. Η Νάπολι είχε και πάλι πολύ καλό πρόσωπο και «καθάρισε» με 2-1 την Τορίνο, φτάνοντας τα πέντε σερί παιχνίδια χωρίς ήττα και στο -3 από την πέμπτη Ρόμα.

Η ανεβασμένη ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο κατάφερε να βρει ένα γρήγορο γκολ, πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο. Ήταν το 19ο λεπτό όταν ο Ινσίνιε εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, με τον Μανωλά να πατάει γερά και με καρφωτή κεφαλιά να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πίεζαν και έφτιαχναν φάσεις αλλά δεν κατάφερναν να φανούν αποτελεσματικοί στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Και βρήκαν το δεύτερό τους τέρμα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Μέρτενς να σερβίρει αυτή τη φορά έτοιμο γκολ στον Ντι Λορέντσο που έβαλε την προβολή και μπήκε μαζί με την μπάλα στα... δίχτυα για το 2-0. Μία απροσεξία ή καλύτερα ένα κακό μαρκάρισμα, έδωσε την ευκαιρία στον Εντέρα να μειώσει στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο δεν έμενε χρόνος για τους φιλοξενούμενους ώστε να κυνηγήσουν το γκολ της ισοφάρισης (2-1).