Βροχή, ατυχία και ... λευκή ισοπαλία στο ''Αντώνης Παπαδόπουλος'' (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 25/10/2017 - 19:47

Κόλλησε στην βροχή, στάθηκε άτυχη καθώς έχασε πέναλτι ενώ είχε και δοκάρι και πλέον έχει συγκάτοικο στην κορυφή την ΑΕΚ. Η Ανόρθωση έμεινε στο 0-0 με την Πάφο στο ''Αντώνης Παπαδόπουλος''. Σε .. εξολοθρευτή των ''μεγάλων'' εξελίσσεται η νεοφώτιστη ομάδα που κάνει πολλά όνειρα για την φετινή χρονιά.

Χωρίς κάτι αξιόλογο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο, με την Πάφο να εγκλωβίζει την Ανόρθωση και να παγώνει τον ρυθμό.Στο 22’ είχαμε την πρώτη καλή φάση του αγώνα, με τον Πράνιτς να ανεβαίνει από αριστερά και να κάνει το γύρισμα στον Άλβες που πλάσαρε άστοχα.Από εκείνο το σημείο και έπειτα,η Ανόρθωση πήρε την κατοχή και επέβαλε τον ρυθμό της απειλώντας ξανά στο 27’ με τον Αράζ το οποίου το σουτ κατέληξε κόρνερ.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ασκούν πίεση και να ψάχνουν το γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο 33’ο Αράζ ανάγκασε τον Κόπριβετς σε εξαιρετική απόκρουση με το σουτ που εξαπέλυσε.

Η δυνατή βροχή, που άρχισε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, έκανε πολύ δύσκολα τα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο. Με την έναρξη της επανάληψης η μπάλα κολλούσε στο βρεγμένο τερέν δυσκολεύοντας αφάνταστα τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και φυσικά μείωσε δραματικά τις πιθανότητες για δημιουργία φάσεων μπροστά από τις δύο εστίες.

Παρόλαυτα , στο 58’ η «Κυρία» έφτιαξε την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα ως εκείνο το χρονικό σημείο. Ο Σίντενφελντ με βαθιά μπαλιά σημάδεψε και βρήκε τον Ράγιος ο Ισπανός πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, έφτασε σε θέση βολής αλλά η τελική του προσπάθεια δεν καρποφόρησε και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία της Πάφου. Στο 68' η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι. Ο διαιτητής Ψευδιώτης έδειξε την άσπρη βούλα στο μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή του Ντομίνγκες στον Καμαρά.

Ο παίκτης της Πάφου φάνηκε πως τράβηξε και έριξε κάτω τον Αφρικανό επιθετικό. Ο Ράγιος εκτέλεσε αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κόπριβετς με τους γηπεδούχους να χάνουν την μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα για να ανοίξουν το σκορ.Ο Γκόρντον Σίλντεφελντ πήγε να γίνει ξανά ... ήρωας για την ''Κυρία'', ωστόσο η κεφαλιά που έπιασε μετά από εκτέλεση φάουλ στο 77', κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κόπριβετς. Στο 79' φάνηκε επιθετικά και η ομάδα του Έλσνερ, με τον Ρόγκουλιτς να σουτάρει αλλά να μην απειλεί τον Αρούς. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η Πάφος πήρε τον βαθμό φεύγοντας αήττητη σε ακόμη ένα ματς με ομάδα από το BIG 6.