«Αυτοκτόνησε» στην Πάφο ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 12/2/2020 - 18:51

«Αυτοκτόνησε» στην Πάφο ο Απόλλωνας καθώς η ομάδα της Λεμεσού γνώρισε την ήττα με 3-2 από την τοπική ομάδα στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής.

Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ δύο φορές, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και έτσι γνώρισαν την οδυνηρή ήττα που τους αφήνει οκτώ βαθμούς μακριά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 17ο λεπτό με τον Παπουλή όμως η Πάφος ισοφάρισε στο 30ο λεπτό με τον Βα. Οι Λεμεσιανοί πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Πίττα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν αμέσως την «απάντηση» με τον Καμπράλ. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Πάφου σκόραρε ο Αντωνίου στο 74ο λεπτό.

Πλέον, με αυτή τη νίκη η Πάφος ανέβηκε 23 βαθμούς και έχει τις δικές της πιθανότητες για πλασάρισμα στην πρώτη εξάδα των πλέι οφ. Από την άλλη, ο Απόλλωνας έμεινε στους 32 βαθμούς και την τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, οκτώ ολόκληρους βαθμούς από την κορυφή.

Την 20η αγωνιστική ο Απόλλωνας πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ στο μεγάλο παιχνίδι του Σαββατοκύριακου ενώ η Πάφος θα πάει στο Παραλίμνι για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Στην πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ο Απόλλωνας βρήκε το γκολ με τον Φώτη Παπουλή στο 17ο λεπτό ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής νίκησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 25ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία όμως δεν κατάφεραν να την αξιοποιήσουν. Οι Παπουλής και Πίττας βρέθηκαν μέσα στην αντίπαλη περιοχή όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου η Πάφος έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Βα. Εξαιρετική πάσα του Καμπράλ στον Βα, με τον τελευταίο να ευστοχεί από πολύ κοντινή απόσταση.

Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο στο 39ο λεπτό με τον Σιρόκ ο οποίος μπήκε στην περιοχή όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο στο πλασέ που επιχείρησε απέναντι από τον Ζοέλ Μολ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Απόλλωνας βρήκε το δεύτερο γκολ με τον Ιωάννη Πίττα ο οποίος έβαλα ξανά μπροστά την ομάδα της Λεμεσού. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η άμυνα της Πάφου δεν έδιωξε σωστά και ο Πίττας με γυριστό πλασέ διπλασίασε τα γκολ των Λεμεσιανών.

Στην αμέσως επόμενη φάση η Πάφος έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Ο Βα σέντραρε με τον Καμπράλ να σκοράρει με κοντινό πλασέ.

/

Γύρισμα του Γιαννιώτα στο 50ο λεπτό όμως ο Αραγιούρι έβαλε την προβολή και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Παραλίγο ο Φιλανδός αμυντικός να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αντωνίου έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα της Πάφου. Ο Αντωνίου υποδέχθηκε τη μπάλα, και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Ωστόσο το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο Κύπριος παίκτες χρησιμοποίησε το χέρι του.

Ο Απόλλωνας στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης γέμισε την περιοχή της Πάφου σε μια προσπάθεια να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Μάλιστα, στο 86ο λεπτό ο Πίττας απώλεσε μοναδική ευκαιρία καθώς έκανε την προβολή από κοντινή απόσταση όμως ο Πέτρου «έσωσε» την Πάφο.

Στο 88ο λεπτό ο Πέδρο μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν υπέδειξε την παράβαση. Οι παίκτες του Απόλλωνα διαμαρτυρήθηκαν με τον Γιαννιώτα να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μεγάλη φάση για την Πάφο στις καθυστερήσεις. Έφυγε μόνος ο Γκοντάρντ, έκανε το πλασέ και η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Πανός έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Γιούστε.

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Πέτρου, Αντωνίου, Γουίλιαμς (Λαφράνς 2'), Σιρόκ, Μπεσάρα, Πανός, Φιλιώτης, Αραγιούρι, Βα, Πάντσεον (Λελιούκιν 2'), Καμπράλ (Γκοντάρντ 57')

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πέδρο, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Αντωνιάδης (Γιούστε 53'), Σακέττι, Αγκίρε (Φακούντο 53'), Παπουλής, Πίττας, Σαρδινέρο (Βασιλείου 72'), Γιαννιώτας

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Κάμερον Τόσακ (Πάφος): «Είμαι περήφανος για την ομάδα μου, δεν σας κρύβω ότι είχαμε τέσσερις παίκτες μου δεν ήταν 100% έτοιμοι για το σημερινό παιχνίδι. Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου ότι ήμασταν παθητικοί και έπρεπε να γίνουμε πιο επιθετικοί στο δεύτερο μέρος. Κι έτσι έγινε. Πρέπει να δώσουμε τα εύσημα και στις δύο ομάδες. Προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο. Ο Απόλλωνας σε κάποια σημεία κυριάρχησε αλλά οι γραμμές μας ήταν πολύ κοντά και δεν τους επέτρεψε να απειλήσουν. Είχαμε 3-4 κλασικές ευκαιρίες μπροστά από το τέρμα και αυτός είναι ο τομέας που πρέπει να βελτιώσουμε».

Κυριάκος Αντωνίου (Πάφος): «Όταν μείναμε πίσω στο σκορ τα πράγματα ήταν δύσκολα. Αντιδράσαμε, δείξαμε χαρακτήρα ακόμα μια φορά. Έτυχε να σκοράρω εγώ, είμαι χαρούμενος. Προχωράμε. Δουλεύουμε πολύ σκληρά στην προπόνηση για να έχουμε δυνάμεις μέχρι το τελευταίο λεπτό, έτσι μπορούμε να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό».

Ευγένιος Πέτρου (Πάφος): «Αυτή η νίκη ήταν πολύ σημαντική για την ομάδα μας. Είχαμε πάρα πολλές απώλειες, ξεκινήσαμε με δυο αλλαγές στο παιχνίδι αλλά το παλέψαμε και καταφέραμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Η ομάδα έδειξε πάθος και θέληση και κατάφερε να κερδίσει ένα πολύ καλό Απόλλωνα».

Πολύβιος Παλιούρας (Πάφος): «Αυτές οι νίκες σε κάνουν περήφανο. Νικήσαμε μια μεγάλη ομάδα με πολλές απουσίες και αλλαγές. Όσο έχουμε ελπίδες για την εξάδα θα το επιδιώξουμε. Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί με ομάδες που ήταν στα μέτρα μας θα ήμασταν σε καλύτερη θέση. Ακολουθήσαμε πολιτική από την αρχή να μη σχολιάζουμε τις διαιτησίες. Δεν είδαμε τα ριπλέι».