Bundesliga: Πρεμιέρα με γκέλα για τη Μπάγερν, ματσάρα στο Ντόρτμουντ

Σάββατο, 14/8/2021 - 09:06

Η Γκλάντμπαχ δυσκόλευσε για μία ακόμη χρονιά την Μπάγερν Μονάχου, υποχρεώνοντάς τη σε ισοπαλία, 1-1, στην πρεμιέρα της Bundesliga.

Τα «πουλάρια» μπήκαν καλύτερα και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10ο λεπτό. Μετά από λάθος του Ντέιβις, ο Πλεά βγήκε απέναντι στον Νόιερ εκμεταλλευόμενος την κακή αντίδραση του Ουπαμεκανό, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της σεζόν 2021/22 στην Bundesliga.

Οι Βαυαροί αναγκάστηκαν να πιέσουν και έφτασαν στο 1-1 στο 42ο λεπτό. Σκόρερ ο... συνήθης ύποπτος Λεβαντόφσκι, που σκόραρε με πολύ ωραία προσπάθεια μετά από κόρνερ του Κίμιχ.

Η rekordmeister είχε τα ηνία στο δεύτερο μέρος αλλά η αστοχία και τρομερός Ζόμερ διατηρούσαν το ισόπαλο σκορ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν... θάρρος στο τελευταίο 20λεπτο και να απειλούν σε ορισμένες περιπτώσεις την εστία των πρωταθλητών – ανεπιτυχώς.

Μία πτώση του Τουράμ σε μαρκάρισμα του Ουπαμεκανό στο 81' έφερε φωνές για πέναλτι από πλευράς Γκλάντμπαχ, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν συγκινήθηκε, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Η 1η αγωνιστική συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο, με τη Ντόρτμουντ, που αποχαιρέτησε τον Τζέιντον Σάντσο αλλά διατήρησε τον Έρλινγκ Χάαλαντ στις τάξεις της, κάνει πρεμιέρα υποδεχόμενη την επικίνδυνη Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Επικίνδυνες εξόδους έχουν μπροστά τους Λεβερκούζεν και Λειψία, που φιλοξενούνται από Ουνιόν Βερολίνου και Μάιντς αντίστοιχα, ενώ η νεοφώτιστη Μπόχουμ του Λαμπρόπουλου και του Σταφυλίδη αγωνίζεται στο Βόλφσμπουργκ.