«Βροχή» τα γκολ και όλα ανοικτά στα Άρσεναλ-Μπάγερν και Ρεάλ-Σίτι (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 9/4/2024 - 23:54

«Μαγεία» Champions League!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η προημιτελική φάση της διοργάνωσης καθώς στις δύο αναμετρήσεις της βραδιάς είχαμε... βροχή τερμάτων, με τις προκρίσεις να παραμένουν ορθάνοικτες και για τις τέσσερις ομάδες.

Στο Λονδίνο, η Άρσεναλ έμεινε στο ισόπαλο, 2-2 κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Σάκα (12'), όμως η Μπάγερν το έφερε... τούμπα με τους Γκνάμπρι (18') και Κέιν (32'), πριν ο Τροσάρντ (76') διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι μας χάρισαν το... γεμάτο, 3-3 στη Μαδρίτη. Οι πρωταθλητές Ευρώπης και κόσμου προηγήθηκαν με τον Μπερνάρντο Σίλβα (2') όμως η «Βασίλισσα» έκανε την ανατροπή πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου με το αυτογκόλ του Ντίας (12') και το γκολ του Ροντρίγκο (14'). Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πολίτες» έφεραν ξανά τα... πάνω κάτω με τους Φόντεν (66') και Γκβαρντιόλ (71'), όμως ο Βαλβέρδε (79') έφερε ξανά το ματς στα ίσα.

Οι δύο ρεβάνς θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη (17/04 - 22:00) σε «Αλιάντζ Αρένα» (Μόναχο) και «Έτιχαντ» (Μάντσεστερ) αντίστοιχα. Aύριο (10/04 - 22:00) θα ολοκληρωθεί η πρώτη σειρά των ημιτελικών με τις αναμετρήσεις Ατλέτικο Μαδρίτης-Ντόρτμουντ και Παρί Σεν Ζερμέν-Μπαρσελόνα.

Άρσεναλ - Μπάγερν Μονάχου 2-2

Το παιχνίδι

Η Μπάγερν μπήκε με επιθετικές πρωτοβουλίες στο «Έμιρεϊτς», ωστόσο πολύ γρήγορα ανέλαβε τα ηνία η Άρσεναλ. Μάλιστα, οι «κανονιέρηδες» είχαν και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, στο 7' με το δυνατό σουτ που έπιασε ο Μαρτινέλι από το όριο της μεγάλης περιοχής.

Κι αφού προειδοποίησαν, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 12': Ο Γουάιτ με διαγώνιο πέρασμα, βρήκε εντός περιοχής τον Σάκα, ο οποίος με τρομερή φαλτσαριστή πλασεδάρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα συνέχισε να ελέγχει το τέμπο και έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 16', με τον Νόιερ να αποκρούει το κοντινό σουτ του Γουάιτ.

Και τότε... άρχισε τα λάθη η Άρσεναλ, με την Μπάγερν να μην τα αφήνει αναξιοποίητα. Αρχικά, στο 18', ύστερα από διαδοχικές λανθασμένες αντιδράσεις των γηπεδούχων σε καίρια σημεία, η Μπάγερν ανέκτησε, με τον Γκορέτσκα να παίζει κάθετα στην περιοχή στον Γκνάμπρι, ο οποίος τέντωσε το πόδι του και σκόραρε! Βρήκε λίγο την μπάλα ο Ράγια, χωρίς όμως να καταφέρει να αποκρούσει.

Και ύστερα από μια φάση διαρκείας της Άρσεναλ στο 27', με τον Νόιερ να μπλοκάρει, φτάσαμε στο 30', όταν οι Βαυαροί κέρδισαν πέναλτι! Ο Σανέ έκανε ωραία κάθετη και ταχύτατη εφόρμηση πατώντας επικίνδυνα την αντίπαλη περιοχή, με τον Σαλιμπά να τον μαρκάρει άτσαλα χαμηλά και τον Γκλεν Νίμπεργκ να σφυρίζει την παράβαση. Πάνω από την άσπρη βούλα πήγε ο Χάρι Κέιν, ο οποίος στο 32' έστειλε από τη μία την μπάλα και από την άλλη τον Ράγια, για την ολική ανατροπή (1-2).

Πλέον, το μομέντουμ είχε περάσει στην ομάδα του Τόμας Τούχελ, η οποία είχε μεγάλη ευκαιρία και για τρίτο γκολ, στο 36', όταν ο Σανέ έτρεξε γρήγορα στην αντεπίθεση, ωστόσο καθυστέρησε να εκτελέσει, με τους «κανονιέρηδες» να επιστρέφουν και να ανακόπτουν. Έτσι, το 1-2 έμεινε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με αλλαγή για την Άρσεναλ, με τον Ζιντσένσκο να αντικαθιστά τον Κίβιορ. Οι «κανονιέρηδες» ανέλαβαν εκ νέου την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο αρκούνταν στο να απειλούν με στατικές φάσεις, όπως η φιλόδοξη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράις στο 50'.

Ουσιαστικά, η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο έλαβε χώρα στο 57' και ήταν για την Μπάγερν, με το διαγώνιο σουτ που έπιασε ο Γκορέτσκα εκτός περιοχής να φεύγει άουτ. Το σύνολο του Τούχελ συνέχισε να ήταν εκείνο που δημιουργούσε στιγμές και στο 65' ο Σανέ έτρεξε στην αντεπίθεση, ωστόσο το το σουτ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Και αφού πέρασε λίγη ώρα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, η Άρσεναλ κατάφερε να φέρει εκ νέου στα ίσα το παιχνίδι και την υπόθεση «πρόκριση», με συνδυασμό δύο αλλαγών του Αρτέτα! Στο 76', λοιπόν, ο Ζεσούς έκανε υπέροχες προσποιήσεις εντός της αντίπαλης περιοχής και αφού απελευθερώθηκε, έσπασε στον Τροσάρντ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Χωρίς τη μεγάλη φάση τα επόμενα λεπτά, για να φτάσουμε στον... χαμό του φινάλε. Στο 90' η Μπάγερν έχασε την τεράστια ευκαιρία με τον Κομάν, ο οποίος με ωραία προβολή με το εξωτερικό ύστερα από γύρισμα του Μουσιάλα, έστειλε την μπάλα στη ρίζα της δεξιάς δοκού. Ενώ, στο 90'+5', ο Σάκα συγκρούστηκε με τον Νόιερ μέσα στην περιοχή των Βαυαυρών, με τον Νίμπεργκ να δείχνει «παίζετε» και ύστερα από λίγο να σφυρίζει τη λήξη. Αμέσως έπεσαν πάνω του οι γηπεδούχοι. Ωστόσο, είχε συμφωνήσει μαζί του και ο VAR -ορθώς, βάσει ριπλέι, καθώς ο Άγγλος εξτρέμ πέφτει περισσότερο πάνω στον Γερμανό πορτιέρε- εξού και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε.

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ (Zιτσένκο 46'), Ζορζίνιο (Ζεσούς 66'), Ράις, Έντεγκαρντ, Σακά, Μαρτινέλι (Τροσάρντ 66'), Χάβερτς (Πάρτεϊ 86')

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Νόιερ, Κίμιχ, Ντέιβις, Ντε Λιχτ, Ντάιερ, Γκορέτσκα, Λάιμερ, Μουσιάλα, Σανέ (Κομάν 66'), Γκνάμπρι (Γκερέιρο 70'), Κέιν

Ρεάλ Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίτι 3-3

Το παιχνίδι

Η μεγάλη αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Τσουαμενί να ανατρέπει τον Γκρίλις βλέποντας την κίτρινη κάρτα μόλις 32’’ μετά τη σέντρα και με τον Μπερνάρντο Σίλβα να εκτελεί πανέξυπνα το φάουλ, αιφνιδιάζοντας τον Λούνιν και ανοιγοντας το σκορ, «παγώνοντας» το κατάμεστο «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Η Σίτι λίγο έλειψε να διπλασιάσει το προβάδισμά της στο 7’, όταν ο Λούνιν απέκρουσε με το ένα του χέρι τελείωμα του Χάαλαντ από πλάγια θέση, ενώ στη συνέχεια της φάσης και μετά από αδυναμία της άμυνας της Ρεάλ να απομακρύνει, ο Γκρίλις σούταρε πάνω σε σώματα.

Πολύ γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 12’, όταν ο Καμαβινγκά βρήκε χώρο κάνοντας την ατομική ενέργεια και σουτ, το οποίο κόντραρε στον Ρούμπεν Ντίας πριν καταλήξει στα δίχτυα του Ορτέγκα, με την UEFA να χρεώνει το τέρμα ως αυτογκόλ του Πορτογάλου αμυντικού. Μάλιστα, μόλις δύο λεπτά αργότερα (14’) οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, με την άμυνα της Σίτι να βρίσκεται πολύ ψηλά και με τον Βινίσιους να την τιμωρεί με εξαιρετική κάθετη για τον Ροντρίγκο. Ο Βραζιλιάνος μπήκε στη μεγάλη περιοχή, κάνοντας το πλασέ που κόντραρε λίγο στον Ακάνζι, πριν καταλήξει αγά στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 19’ ο Βαλβέρδε συνέκλινε από τα δεξιά και σούταρε πάνω στον Ορτέγκα, ενώ την ίδια τύχη είχε και μια προσπάθεια του Ροντρίγκο στο 31’. Με τον ρυθμό να έχει πέσει σε σύγκριση με το… τρελό πρώτο τέταρτο, η Μάντσεστερ Σίτι είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, αλλά η Ρεάλ ήταν πολύ καλά οργανωμένη αμυντικά και εκείνη που έμοιαζε πιο απειλητική, με τις γρήγορες αντεπιθέσεις της.

Στο 33’ και μετά από μία ακόμα ταχύτατη μετάβαση της μπάλας από τους παίκτες της «βασίλισσας», ο Ροντρίγκο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά σούταρε με δύναμη ψηλά άουτ, ενώ στο 42’ ο Βινίσιους έκανε την κούρσα από τα αριστερά, πλασάροντας πάνω στον Ορτέγκα, με το συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τη Ρεάλ να έχει το προβάδισμα.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους ήταν για τη Σίτι, με τον Γκρίλις να συγκλίνει από τα αριστερά πλασάροντας ψηλά άουτ, ενώ η Ρεάλ απάντησε στο 53’, όταν ο Μπέλιγχαμ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος πίσω πάσα του Φόντεν, ξεπερνώντας Μπερνάρντο και Στόουνς πριν πλασάρει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λούνιν. Στο 56’ η ομάδα του Ατσελότι απείλησε ξανά μετά από αντεπίθεσή της, με τον Ροντρίγκο να βρίσκει με πάσα την κάθετη κίνηση του Βινίσιους, ο οποίος πλάσαρε ψηλά από πολύ πλεονεκτική θέση.

Όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες της Σίτι έπαιρναν όλο και περισσότερες πρωτοβουλίες, βρίσκοντας τελικά το γκολ της ισοφάρισης στο 66’, με τον Φόντεν να παίρνει την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και να στέλνει στο «παραθυράκι» της εστίας του Λούνιν με απίθανο φαλτσαριστό πλασέ! Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα (71’), οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά για την ανατροπή στην ανατροπή, με τον Γκβάρντιολ να πετυχαίνει μία εξίσου πανέμορφη γκολάρα, με εκπληκτική σουτάρα εκτός περιοχής, με το δεξί αν και αριστεροπόδαρος.

Μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του συναρπαστικού ματς και συγκεκριμένα στο 79ο λεπτό, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τον Βαλβέρδε να πετυχαίνει και εκείνος ένα σπάνιας ομορφιάς τέρμα. Ο Βινίσιους έκανε την κούρσα και την σέντρα από τα αριστερά, με τον Ουρουγουανό μέσο να πιάνει ένα τρομερό βολέ στην κίνηση και πριν η μπάλα πέσει στο χορτάρι, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ορτέγκα και κάνοντας έτσι το 3-3.

Ένα λεπτό αργότερα (80'), ο Βαλβέρδε έκανε υπέροχη μπαλιά για τον Μπέλιγχαμ, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή έχοντας πεταχτεί ανάμεσα σε Ορτέγκα και Ακάνζι, ενώ στο 89' ο Άλβαρες έδιωξε τελευταία στιγμή προ του Μπέλιγχαμ και μετά από σέντρα του Μόντριτς, και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ένα από τα συναρπαστικότερα παιχνίδια στην ιστορία του Champions League.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Τσουαμενί, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρος (Μόντριτς 71'), Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (Ντίας 71'), Βινίσιους (Βίνι 86')

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα, Γκβαρντιόλ, Ακάντζι, Στόουνς, Ντίας, Ρόντρι, Κόβασιτς, Σίλβα, Γκρίλις, Φόντεν (Άλβαρες 87') Χάαλαντ