Champions League: Ανοικτοί… λογαριασμοί σε Μαδρίτη και Λισαβόνα (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 23/2/2022 - 23:54

Χωρίς νικητές ολοκληρώθηκαν οι δύο αναμετρήσεις της βραδιάς των «16» του Champions League ανάμεσα σε Ατλέτικο Μαδρίτης – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μπενφίκα - Άγιαξ, καθώς αμφότερα τα δύο ζευγάρια «κόλλησαν» στην ισοπαλία.

Στην Μαδρίτη, η Ατλέτικο αν και προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Φέλιξ, οι Άγγλοι ισοφάρισαν στο 80ο λεπτό με τον Ελάνγκα ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στην Λισαβόνα, οι «αετοί» έμειναν στην ισοπαλία, 2-2, με τον «Αίαντα». Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Τάντιτς (18’) και Αλέρ (29’). Η Μπενφίκα ισοφάρισε αρχικά με το αυτογκόλ του Αλέρ (26’) και στη συνέχεια με το γκολ του Γιάρεμτσουκ στο 72ο λεπτό.

Οι ρεβάνς των δύο ζευγαριών είναι ορισμένες στις 15 Μαρτίου στις 22:00 (ώρα Κύπρου) σε «Ολντ Τράφορντ» και «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» αντίστοιχα.

Ατλέτικο Μαδρίτης - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 1-1

H Ατλέτικο μόλις στο έβδομο λεπτό άνοιξε το σκορ. Κεφαλιά-ψαράκι του Φέλιξ μετά από εξαιρετική σέντρα του Λόντι, η μπάλα δοκάρι και μέσα.

Στη συνέχεια οι Ισπανοί διατήρησαν την πίεση στη Γιουνάιτεντ, με την αγγλική ομάδα σιγά σιγά να προσπαθεί να αντιδράσει για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 44ο λεπτό μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Βρσάλικο έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 80ο λεπτό, η Γιουνάιτεντ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ελάνγκα. Καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Μπρούνο, με τον νεαρό άσο φάτσα με τον Όμπλακ να μην αστοχεί.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Βρσάλικο, Χιμένεθ, Σάβιτς, Ρεϊνίλντο, Γιορέντε, Ερέρα, Κοντόγκμπια, Λόδι (Λεμάρ 75'), Κορεά, Φέλιξ (Γκριεζμάν 75')

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ραλφ Ρανγκνικ): Ντε Χέα, Λίντελοφ (Βαν-Μπισάκα 66'), Μαγκουάιαρ, Βαράν, Σο (Τέγιες 66'), Φρεντ, Πογκμπά (Μάτιτς 66'), Σάντσο (Λίνγκαρντ 82'), Ράσφορντ (Ελάνγκα 75'), Φερνάντες, Ρονάλντο

Μπενφίκα - Άγιαξ: 2-2

Εξαιρετική μπαλιά Μαζραουί, υπέροχο τελείωμα από Τάντιτς στο 18ο λεπτό και μπροστά ο Άγιαξ.

Στο 26ο λεπτό ο Αλέρ έστειλε άθελα του τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Αλέρ εξιλεώθηκε κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του με δεύτερη προσπάθεια μετά από «όχι» του Βλαχοδήμου.

Ο Άλβαρες έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από πλάγια θέση, με τον Αλέρ να αιφνιδιάζεται και να μην σκοράρει προ κενής εστίας, στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Ο Πάσβεϊρ έβγαλε τη σουτάρα του Ράμος αλλά ο Γιάρεμτσουκ πήρε το... ριμπάουντ για να ισοφαρίσει στο 72ο λεπτό για τους «αετούς».

Μπενφίκα (Νέλσον Βερίσιμο): Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο (Γκονσάλβες 90'), Οταμέντι, Βερτόνχεν, Γκριμάλδο, Σίλβα, Βάιγκλ, Τάαραμπτ (Μπερνάρντο 85'), Έβερτον (Γιάρεμτσουκ 62'), Νούνιες (Λαζάρο 90'), Ράμος

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χαγκ): Πάσβεϊρ, Μαζραουί (Ρενς 90'), Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ (Ταλιαφίκο 74'), Άλβαρες, Μπέργκχαους, Χράφενμπερχ (Κλάασεν 74'), Άντονι, Αλέρ, Τάντιτς