Champions League: «Σόκαρε» τη Γιούβε η Βιγιαρεάλ, πέρασε η… κυνική Τσέλσι

Τετάρτη, 16/3/2022 - 23:58

Βιγιαρεάλ και Τσέλσι συμπλήρωσαν το παζλ των προημιτελικών του Champions League.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έκανε την έκπληξη, κερδίζοντας με το ευρύ 3-0 την Γιουβέντους μέσα στο Τορίνο και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «Θεράμικα», πήραν το εισιτήριο για τους «8» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μορένο (78’), Πάου Τόρες (85’) και Νταντζουμά (92’) πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Στο «Πιερ Μορουά», η Λιλ είδε τις ελπίδες της να αναπτερώνονται, όταν προηγήθηκε με εύστοχο πέναλτι του Μπουράκ Γιλμάζ. Ο Πούλισικ ισοφάρισε για την Τσέλσι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, επαναφέροντας την ηρεμία για τους «μπλε».

Η Λιλ απάντησε με δοκάρι του Σεκα στο 63’ και στο 71’ ο Αθπιλικουέτα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η κλήρωση της φάσης των «8» θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (18/3, 13:00) στη Νιόν της Ελβετίας. Στην κλήρωση θα βρίσκονται οι: Τσέλσι, Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Σίτι, Ρεάλ Μαδρίτης, Μπάγερν Μονάχου, Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπενφίκα και Βιγιαρεάλ.

Γιουβέντους – Βιγιαρεάλ 0-3

Εκρηκτικά μπήκε στο ματς η Γιουβέντους, που στο 11’ έχασε μοναδική ευκαιρία, με τον Ρούλι να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μοράτα.

Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Βλάχοβιτς για να απειλήσει, με τον Σέρβο στράικερ να σημαδεύει το δοκάρι σε σουτ εξ’ επαφής. Στην αμέσως επόμενη φάση, η Βιγιαρεάλ βγήκε στην κόντρα και ο Λο Σέλσο, με σουτ από το ημικύκλιο, έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω.

Στο 77’ ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR, σε ανατροπή του Κοκλέν από τον Ρουγκάνι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ζεράρ Μορένο ευστόχησε από την άσπρη βούλα, βάζοντας μπροστά το «κίτρινο υποβρύχιο».

Την πρόκριση για την ομάδα του Ουνάι Έμερι «κλείδωσε» ο Πάου Τόρες, με τον Ισπανό στόπερ να κάνει το 0-2 στο 85’ με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Το ματς πήρε διαστάσεις θριάμβου για τη Βιγιαρεάλ στο 92’, όταν ο Νταντζουμά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Ρουγκάνι (79’ Ντιμπάλα), Ντε Σίλιο, Κουαρδάδο, Λοκατέλι (83’ Μπερναρντέσκι), Άρτουρ, Ραμπιό, Βλάχοβιτς, Μοράτα (86’ Κεν).

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Εστουπινάν, Τόρες, Αλμπιόλ, Οριέ, Τριγκέρος (65’ Κοκλέν), Καπού, Παρέχο (86’ Πεδράθα), Πίνο (65’ Τσουκουέζε), Ντατζουμά, Λο Σέλσο (74’ Μορένο).

vill

Λιλ – Τσέλσι 1-2

Το ματς δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό στο πρώτο μισάωρο, με την Τσέλσι να χάνει τον Κρίστενσεν με τραυματισμό στο 33’.

Η Λιλ πήρε το προβάδισμα στο 38’ με εύστοχη πέναλτι του Μπουράκ Γιλμάζ. Η παράβαση δόθηκε μετά την παρέμβαση του VAR, καθώς ο Ζορζίνιο βρήκε τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής.

Η Τσέλσι δεν είχε τελική μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Τότε, όμως, ήταν που ισοφάρισε, με τον Ζορζίνιο να βρίσκει με κάθετη πάσα τον Πούλισικ και τον Αμερικανό να φέρνει το ματς στα ίσα.

Η Λιλ λίγο έλειψε να πάρει το προβάδισμα στο 63’, όταν ο Σέκα με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Ό,τι δεν έκανε ο Πορτογάλος άσος των γηπεδούχων, το έκανε στο 71’ ο Θέσαρ Αθπιλικουέτα, που με προβολή έκανε το 1-2, μόλις στη δεύτερη τελική των Λονδρέζων στο ματς.

Λιλ (Ζοσλέν Γκουρβενέκ): Ζαρντίμ, Φόντε, Μπότμαν (57’ Ονάνα), Τζαλό, Σέκα, Αντρέ, Μπάμπα (77’ Γκόμες), Τσελίκ (59’ Γουεά), Γκούντμουντσον (77’ Μπράνταριτς), Γιλμάζ, Ντέιβιντ (77’ Μπεν Αρφά).

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αλόνσο, Ρούντιγκερ, Σίλβα, Κρίστενσεν (33’ Τσάλομπα), Αθπιλικουέτα, Κόβατσιτς (46’ Μάουντ), Ζορζίνιο (74’ Λόφτους-Τσικ), Καντέ, Πούλισικ (74’ Λουκάκου), Χάβερτζ (83’ Ζίγιες)