Champions League: Μικρό προβάδισμα της Παρί επί της Ρεάλ, «καθάρισε» η Σίτι

Τρίτη, 15/2/2022 - 23:53

Ανοικτούς… λογαριασμούς άφησαν στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στο Παρίσι για τη φάση των «16» του Champions League η Παρί Σεν Ζερμέν και η Ρεάλ Μαδρίτης παρά το γεγονός πως οι Γάλλοι επικράτησαν στα... χασομέρια με 1-0.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Μάντσεστερ Σίτι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, παίρνοντας την άνετη νίκη με 5-0 στην έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας και σφραγίζοντας κατά μεγάλη πιθανότητα την πρόκριση της στα προημιτελικά.

Οι ρεβάνς των δύο σημερινών ζευγαριών είναι προγραμματισμένες στις 9 Μαρτίου στις 22:00 σε «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και «Έτιχαντ» αντίστοιχα. Θυμίζουμε πως για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης δεν μετράνε τα εκτός έδρας γκολ στη φάση των νοκ-άουτ.

Η δράση στη φάση των «16» της διοργάνωσης συνεχίζεται αύριο (16/02 – 22:00), με άλλες δύο αναμετρήσεις. Στην Αυστρία η Σάλτσμπουργκ φιλοξενεί την Μπάγερν Μονάχου, ενώ στο Μιλάνο, η Ίντερ αντιμετωπίζει την Λίβερπουλ.

Παρί Σεν Ζερμέν - Ρέαλ Μαδρίτης: 1-0

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου δεν υπήρχε καμία αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες, με το ρυθμό της αναμέτρησης να ελέγχεται κυρίως από τη γαλλική ομάδα.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή καταγράφηκε στο 18ο λεπτό για την Παρί. Τετ-α-τετ του Εμπαπέ υπό την πίεση του Καρβαχάλ, το πλασέ του Γάλλου, το έβγαλε ο Κουρτουά.

Στο 32ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι επιχείρησε να απειλήσει την εστία της «Βασίλισσας», όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο 61ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Εμπαπέ από τον Καρβαχάλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέσι, όμως ο Κουρτουά του είπε «όχι», κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Το γκολ για τους Γάλλους ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Εμπαπέ με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή.

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Ντοναρούμα, Μέντες, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Χακίμι, Βεράτι, Παρέδες, Ντανίλο (Γκέγιε 87'), Εμπαπέ, Μέσι, Ντι Μαρία (Νεϊμάρ 73')

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (Βάσκεθ 72'), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Κρόος, Μόντριτς (Βαλβέρδε 82'), Κασεμίρο, Ασένσιο (Ροδρίγκο 72'), Βινίσιους (Αζάρ 82'), Μπενζεμά (Μπέιλ 88')

Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Μάντσεστερ Σίτι: 0-5

Στην πρώτη φάση της αναμέτρησης, οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαχρέζ με κοντινό πλασέ, έπειτα από γύρισμα του Ντε Μπρόινε στο έβδομο λεπτό. Η φάση αν και αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, εν τέλει το γκολ μέτρησε με συμβολή του VAR.

Στο 17ο λεπτό η Σίτι βρήκε και δεύτερο γκολ. Με φοβερό σουτ εντός περιοχής ο Μπερνάρντο Σίλβα νίκησε τον Αντάν, με τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίκτυα.

Το 3-0 για τους «πολίτες» δεν άργησε να έρθει. Συγκεκριμένα, μετά από ωραία ενέργεια του Μαχρέζ από δεξιά στο 32ο λεπτό, η μπάλα έφτασε στον Φόντεν ο οποίος από κοντά με ψυχραιμία έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα.

Ο Στέρλινγκ έφυγε στην... πλάτη της άμυνας της Σπόρτινγκ, έδωσε στον Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος με δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 44ο λεπτό.

Στο 58ο λεπτό η Σίτι βρήκε και πέμπτο γκολ. Ο Στέρλινγκ έξω από την περιοχή των Πορτογάλων, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο... παραθυράκι του Αντάν.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρούμπεν Αμορίμ): Αντάν, Εσγκάιο, Κόατες, Ινάσιο, Πόρο (Νέτο 83'), Παλίνια, Νούνες, Ρέις, Σαράμπια (Σλιμάνι 75'), Παουλίνιο (Ταμπάτα 75'), Πέδρο Γκονσάλβες (Ουγκάρτε 52')

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Λαπόρτ (Άκε 85'), Στόουνς (Ζιτσένκο 61'), Μπερνάρντο Σίλβα (Ντελάπ 85'), Ρόδρι (Φερναντίνιο 73'), Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Φόντεν (Γκιντογκάν 61'), Στέρλινγκ