Champions League: «Βασιλική» ανατροπή επί της Σίτι και στον τελικό η Ρεάλ

Πέμπτη, 5/5/2022 - 00:36

Τι ματσάρα, τι ανατροπή, τι πρόκριση…

Η Ρεάλ Μαδρίτης, σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο μέχρι το 90ο λεπτό, εν τέλει έκανε την ανατροπή κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Champions League με νίκη 3-1 και συνολικό σκορ 6-5.

Οι Εγγλέζοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μάχρεζ (73’), όμως η Ρεάλ έκανε την ανατροπή από το πουθενά στο τέλος της κανονικής διάρκειας με δύο γκολ του Ροντρίγκο (90’, 91’). Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση. Εκεί, η πρόκριση για τη «Βασίλισσα» ήρθε με το γκολ του Μπενζεμά (94’) από το σημείο του πέναλτι.

Στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης τους περιμένει ήδη η Λίβερπουλ που απέκλεισε στον άλλο ημιτελικό τη Βιγιαρεάλ με συνολικό σκορ 5-2. Ο μεγάλος τελικός του Champions League είναι προγραμματισμένος για τις 28 Μαΐου στις 22:00 (ώρα Κύπρου) στη γαλλική πρωτεύουσα.

To παιχνίδι

Αμαρκάριστος ο Μπενζεμά στην περιοχή στο τέταρτο λεπτό, έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Κάθετη του Ντε Μπρόινε, έπιασε το σουτ στην κίνηση ο Σίλβα αλλά ο Κουρτούα έδιωξε εντυπωσιακά στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Νέα φάση στο 23ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Σουτ του Ζεσούς στην κίνηση, η μπάλα ένα μέτρο από το αριστερό παραθυράκι της εστίας της Ρεάλ. Δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο Μπενζεμά έφυγε απέναντι στον Έντερσον και πλάσαρε άουτ. Σωστά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική στιγμή. Γύρισμα του Μπενζεμά παράλληλα με την εστία, ο Βινίσιους από την μικρή περιοχή πλάσαρε άουτ.

Τρομερή κυκλοφορία της μπάλας από τους φιλοξενούμενους με Ζιντσένκο, Γκιντογκάν, Σιλβα, ο τελευταίος «έσπασε» στον Μάχρεζ που με απίθανο πλασέ στην κίνηση εκτέλεσε τον Κουρτουά για το 1-0 στο 73ο λεπτό.

0

Στο 86ο λεπτό ο Κανσέλο έπιασε τρομερό σουτ, όμως ο Βέλγος τερματοφύλακας της Ρεάλ είπε «όχι» με τρομερή επέμβαση. Στο επόμενο δίλεπτο ο Γκρίλις δημιούργησε διπλό κίνδυνο για την εστία της Ρεάλ όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας η «βασίλισσα» βρήκε την ισοφάριση με τον Ροντρίγκο. Ο Καμαβινγκά έκανε το γέμισμα, ο Μπενζεμά γύρισε στον Ροντρίγκο, με τον Βραζιλιάνο να προλαβαίνει τον τερματοφύλακα της Σίτι και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Στην αμέσως επόμενη φάση, η Ρεάλ έκανε την ολική ανατροπή. Ο Ροντρίγκο πετάχτηκε ψηλότερα απ' όλους μετά τη σέντρα του Καρβαχάλ και έγραψε το 2-1, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο 93ο λεπτό ο Μπενζεμά ανατράπηκε στην περιοχή από τον Ντίας, με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση, δε λάθεψε και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του με 3-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, οι «πολίτες» λίγο έλειψε να βρουν το γκολ. Ο Φόντεν έκανε τη γυριστή κεφαλιά, με τον Κουρτουά να... σώζει τη Ρεάλ. Ο Φερναντίνιο πήρε το... ριμπάουντ αλλά δε μπόρεσε να βρει εστία εξ επαφής.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Μιλιτάο (Βάσκεθ 115'), Μεντί, Κασεμίρο (Ασένσιο 75'), Βαλβέρδε, Μόντριτς (Καμαβινγκά 75'), Κρόος (Ροντρίγκο 68'), Βινίσιους (Βαγιέχο 115'), Μπενζεμά (Θεμπάγιος 105')

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόλκερ (Ζιτσένκο 72'), Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόντρι (Στέρλινγκ 99'), Σίλβα, Ντε Μπρόινε (Γκιντογκάν 72'), Μάχρεζ (Φερναντίνιο 85'), Φόντεν, Ζεσούς (Γκρίλις 78')