Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Λίβερπουλ και Σίτι (ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 5/4/2022 - 23:54

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League απέκτησε η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ επικράτησε με 3-1 στην Πορτογαλία της Μπενφίκα. Τα γκολ για τους «κόκκινους» ο Κονατέ (17’), ο Μανέ (34’) και ο Ντίας (87'), ενώ για τους «αετούς» μείωσε ο Νούνιες (49’).

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης και απέκτησε και αυτή με τη σειρά της προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά. Το γκολ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήρθε από τον Ντε Μπρόινε (70’).

Οι ρεβάνς των δύο ζευγαριών είναι προγραμματισμένες την ερχόμενη Τετάρτη 13 Απριλίου στις 22:00 (ώρα Κύπρου) στο «Μετροπολιτάνο» και στο «Άνφιλντ» αντίστοιχα. Ακολουθούν αύριο (06/04 – 22:00, ώρα Κύπρου) οι άλλοι δύο προημιτελικοί του Champions League μεταξύ Τσέλσι-Ρεάλ Μαδρίτης και Βιγιαρεάλ-Μπάγερν Μονάχου.

Μάντσεστερ Σίτι - Ατλέτικο Μαδρίτης: 1-0

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο, με την ομάδα του Σιμεόνε να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Η πιο μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση χάθηκε στο 64ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Ο Λαπόρτ πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και την έστειλε ξυστά πάνω από την εστία.

Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γκουαρδιόλα, ύστερα από ασίστ του Φόντεν στο 70ο λεπτό.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Στόουνς, Άκε, Λαπόρτ, Κανσέλο, Γκιντογκάν (Γκρίλις 68'), Ρόδρι, Σίλβα, Μάχρεζ (Φόντεν 68'), Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ (Ζεσούς 68')

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Ρεϊνίλντο, Φελίπε, Βρσάλικο, Λόντι, Κόκε (Ντε Πάουλ 60'), Κοντόγκμπια, Γιορέντε (Κούνια 60'), Γκριεζμάν (Κορρέα 60'), Φέλιξ (Λεμάρ 81')

Μπενφίκα - Λίβερπουλ: 1-3

Εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτσον στο 17ο λεπτό και ο Κονατέ με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Βλαχοδήμο, κάνοντας το 1-0 για τη Λίβερπουλ.

Υπέροχη κάθετη στον Ντίας στο 25ο λεπτό, που βγήκε απέναντι στον Βλαχοδήμο και προσπάθησε να τον νικήσει με... τσιμπητό πλασέ, αλλά ο Έλληνας κίπερ το έβγαλε.

Στο 34ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Μανέ. Ο Ντίας έστρωσε με το κεφάλι στον Σενεγαλέζο, ο οποίος προ κενού τέρματος δε δυσκολεύτηκε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

Mε το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ στο 49ο λεπτό. Ο Ράμος στην αντεπίθεση έκανε το γύρισμα, με τον Κονατέ να μη μπορεί να απομακρύνει και τον Νούνιες να επωφελείται και με ωραίο πλασέ να «εκτελεί» τον Άλισον μειώνοντας σε 2-1.

Στο 87ο λεπτό ο Ντίας μετά από κάθετη του Κεϊτά, βρέθηκε απέναντι από τον Βλαχοδήμο, τον πέρασε και με πλασέ προ κενού τέρματος διαμόρφωσε το 3-1.

Μπενφίκα (Νέλσον Βερίσιμο): Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο, Οταμέντι, Βερτόγκεν, Γκριμάλντο, Σίλβα, Βάιγκλ, Τάαραμπτ (Μεϊτέ 70'), Έβερτον (Γιάρεμτσουκ 82'), Ράμος (Ζοάο Μάριο 87'), Νούνιες

Λίβερπουλ (Γιούρκεν Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Άρνολντ (Γκόμες 89'), Φαμπίνιο, Κεϊτά (Μίλνερ 89'), Τιάγκο (Χέντερσον 61'), Ντίας, Σαλάχ (Ζότα 61'), Μανέ (Φιρμίνο 61')

*πηγή φωτογραφιών: ΑΡ & ΚΥΠΕ