Champions League: Μπάγερν και Τσέλσι συμπλήρωσαν το «παζλ» των προημιτελικών

Τετάρτη, 17/3/2021 - 23:53

Με δύο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η φάση των «16» του Champions League, με τις Μπάγερν Μονάχου και Τσέλσι να παίρνουν τα δύο τελευταία εισιτήρια για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα άφησαν εκτός συνέχειας τη Λάτσιο με δεύτερη νίκη, 2-1, ενώ η Τσέλσι έστω και δύσκολα έκαμψε την αντίσταση της Ατλέτικο Μαδρίτης και στο δεύτερο παιχνίδι με νίκη 2-0.

Οι οκτώ ομάδες των προημιτελικών του Champions League 2020/21

Η κλήρωση για τη φάση των «8» θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 19 Μαρτίου στη 13:00 (ώρα Κύπρου) στη Νιόν της Ελβετίας.

Τσέλσι - Ατλέτικο Μαδρίτης: 2-0 (3-0 συνολικό σκορ)

Στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης η Τσέλσι ήταν η κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο με 76% κατοχής της μπάλας. Η Ατλέτικο στη συνέχει προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 34ο λεπτό με τον Ζίγιεκ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ατλέτικο ανέβηκε ψηλά, ρίσκαρε, δημιούργησε ευκαιρίες και προσπάθησε να αντιδράσει για να καταφέρει να πάρει αυτή το αποτέλεσμα πρόκρισης όμως δεν τα κατάφερε.

Να αναφέρουμε πως η ισπανική ομάδα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Σάβιτς αποβλήθηκε στο 82ο λεπτό για αγκωνιά σε διεκδίκηση της μπάλας.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Τσέλσι κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της με τον Έμερσον στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, μετά από εξαιρετική αντεπίθεση.

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Ρούντιγκερ, Αλόνσο (Τσίλγουελ 90'), Καντέ, Ζουμά, Βέρνερ (Χάτσον-Οντόι 83'), Κόβασιτς, Ζίγιεκ (Πούλισικ 77'), Τζέιμς, Αθπιλικουέτα, Χάβερτς (Έμερσον 90')

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένεθ, Κόκε, Φέλιξ, Σαούλ, Σουάρες (Κορέα 59'), Λόντι (Ερμόσο 46'), Γιορέντε, Σάβιτς, Καράσκο (Ντεμπέλε 53'), Τρίπιερ (Λεμάρ 69')

Μπάγερν Μονάχου - Λάτσιο: 2-1 (6-2 συνολικό σκορ)

Οι Ιταλοί μπήκαν αρκετά καλά στην αναμέτρηση όμως νωρίς η Μπάγερν ανέκτησε τα ηνία και επέβαλε το δικό της ρυθμό. Η ομάδα του Ιντζάγκι προσπάθησε να ανακάμψει και απείλησε στο πρώτο τέταρτο.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Γκολ νούμερο 18 μέσα στο 2021 για τον Πολωνό... killer.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν διαδικαστικής σημασίας μιας και οι Βαυαροί είχαν... κλειδώσει την παρουσία τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το 2-0 έγινε με τον Τσούπο-Μότινγκ μετά από όμορφη αντεπίθεση στο 73ο λεπτό

Το μοναδικό που κατάφερε η Λάτσιο στην αναμέτρηση, ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 82ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Παρόλο πήρε την κεφαλιά και μείωσε για την ιταλική ομάδα.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νούμπελ, Παβάρ, Κίμιχ (Μαρτίνεθ 77'), Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι (Τσούπο-Μότινγκ 71'), Σανέ, Μπόατενγκ (Ζούλε 46'), Γκορέτζκα (Ντέιβις 64'), Ερνάντεζ, Μίλερ (Μουσιάλα 71'), Αλάμπα

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ρέινα, Αλμπέρτο (Κατάλντι 75'), Κορέα, Εσκαλάντε (Άκπα-Άκπρο 84'), Σάβιτς, Ράντου, Λατζάρι (Παρόλο 56'), Ασέρμπι, Μάρουτσιτς, Μουρίγκι (Περέιρα 55'), Φαρές (Λούλιτς 46')