Χωρίς οίκτο η Μπάγερν, διέλυσε τη Μπεσίκτας

Τρίτη, 20/2/2018 - 23:40

Όπως πάντα κυνική, η Μπάγερν καθάρισε με 5-0 την Μπεσίκτας και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση από απόψε.

Στο 6’ ο Αλάμπα σέντραρε από αριστερά, ο Μίλερ πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 9’ με τον Φάμπρι εξουδετερωμένο, ο Κίμιχ πλάσαρε σε σώματα και στη συνέχεια ο κίπερ της Μπεσίκτας είπε όχι σε νέο πλασέ του Κομάν. Οι Βαυαροί συνέχισαν να πιέζουν και στο 11ο λεπτό η κεφαλιά του Βιδάλ πέρασε άουτ, ενώ στο 16’ μετά από λάθος του Χάτσινσον ο Λεβαντόφσκι έφυγε μόνος με τον Φάμπρι, ο Βίντα τον ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή και ο ρέφερι τον απέβαλλε. Ο Χάμες ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ αλλά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στην κόντρα, ο Βάγκνερ Λοβ έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια αλλά δεν τελείωσε σωστά τη φάση, ενώ στο 30’ ο Φάμπρι απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Χούμελς. Στο 37’ το σουτ του Λεβαντόφσκι πέρασε λίγο άουτ και στο 39’ ο Κουαρέσμα έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ αλλά ο Ουλράιχ έπεσε και είπε όχι. Και τελικά στο 43’, ο Κομάν από αριστερά άδειασε τον Αντριάνο, γύρισε για τον Αλάμπα κι εκείνος έστρωσε για τον Μίλερ που εξ επαφής πλάσαρε για το 1-0.

Στο 48ο λεπτό η κεφαλιά του Χούμελς πέρασε μόλις άουτ και στο 50’ το απ’ ευθείας φάουλ του Λεβαντόφσκι, σταμάτησε στο δοκάρι της Μπεσίκτας. Και τελικά στο 52ο λεπτό, ο Λεβαντόφσκι έκανε από δεξιά το γύρισμα στο πέναλτι και ο Κομάν με πλασέ έγραψε το 2-0. Και μάλιστα στο 66ο λεπτό ο Ρόμπεν άνοιξε δεξιά στον Κίμιχ (σε οριακή θέση), εκείνος σέντραρε και ο Μίλερ με προβολή στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα προς το τέρμα, με τον Φάμπρι να στέλνει μόνος του την μπάλα στα δίχτυα. Στο 68’ η προβολή του Λεβαντόφσκι πέρασε μόλις έξω και στο 70’ η κεφαλιά του Μίλερ πέρασε λίγο άουτ ενώ δύο λεπτά μετά ο Ρόμπεν δοκίμασε το συρτό σουτ αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο. Και στο 79’ ο Φάμπρι απέκρουσε ασταθώς το μακρινό σουτ του Χούμελς και ο Λεβαντόφσκι από κοντά έγραψε το 4-0 με πλασέ. Στο 86’ ο Φάμπρι έσωσε την Μπεσίκτας από 5ο γκολ καθώς έπεσε και είπε όχι σε σουτ του Μαρτίνεθ αλλά στο 88’ ο Μίλερ από δεξιά γύρισε για τον Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός σαν σε προπόνηση πλάσαρε από κοντά για το 5-0.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουλράιχ, Μαρτίνεθ, Χούμελς, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Βιδάλ (83’ Τολισό), Χάμες Ροντρίγκες (44’ Ρόμπεν), Αλάμπα, Μίλερ, Κομάν (81’ Ριμπερί), Λεβαντόφσκι

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Φάμπρι, Αντριάνο, Πέπε, Μεδέλ (85’ Αρσλάν), Χάτσινσον, Ερκίν (69’ Γκιονιούλ), Βίντα, Κουαρέσμα, Μπάμπελ, Ταλίσκα, Βάγκνερ Λοβ (57’ Ντ.Τόσιτς)