Copa America: Νίκη-έκπληξη του Περού (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 21/6/2021 - 09:05

Μεγάλη νίκη που «ανακατεύει» τα πράγματα στον δεύτερο όμιλο του Copa America πέτυχε τα ξημερώματα το Περού, το οποίο επικράτησε με 2-1 της Κολομβίας για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι Περουβιανοί άνοιξαν το σκορ στο 17’, όταν ο Σέρχιο Πένια σκόραρε με δυνατό σουτ μέσα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής.

Στην επανάληψη, οι Κολομβιανοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Ρεϊνάλντο Ρουέδα. Στη συνέχεια, η Κολομβία προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα, αλλά οι προσπάθειές της δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στο 65’, το Περού από ένα λάθος στην κολομβιανή άμυνα κατάφερε να κάνει το 2-1 με το αυτογκόλ του Γέρι Μίνα.

Στην 4η αγωνιστική, το Περού θα αντιμετωπίσει το Εκουαδόρ και η Κολομβία θα αναμετρηθεί με τη διοργανώτρια Βραζιλία, τα ξημερώματα της 24ης Ιουνίου.

Σε ένα... χορταστικό παιχνίδι στο Ρίο ντε Τζανέιρο, Βενεζουέλα και Εκουαδόρ έμειναν στο 2-2 για την τρίτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Copa America.

Το Εκουαδόρ ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή της μπάλας αλλά και περισσότερες φάσεις. Αυτή η υπεροχή των παικτών του Γκουστάβο Αλφάρο, μεταφράστηκε σε γκολ λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Πρεσιάδο με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 στο 39'.

Η απάντηση της Βενεζουέλας ήρθε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όταν στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή της στο ματς έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Έντσον Καστίγιο από την «καρδιά» της περιοχής, έπειτα από ωραία ανάπτυξη των παικτών του Ζοσέ Πεσέιρο (51'). Το Εκουαδόρ συνέχισε να ψάχνει το δεύτερο γκολ, το οποίο τελικώς βρήκε στο 71ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Πλάτα και ύστερα από εξέταση του VAR για οφσάιντ.

Και εκεί όπου όλα έδειχναν πως οι τυπικά φιλοξενούμενοι θα έπαιρναν το πρώτο τους τρίποντο μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, ήρθε ο Χερνάντεζ και με σκαστή κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.