Danylo Sapunov και Artem Sitnikov θριάμβευσαν στο O3 OlympusMan 2023

Τρίτη, 7/11/2023 - 09:33

Ο Ουκρανός Danylo Sapunov ήταν ο μεγάλος νικητής του Ο3 Olympus Man 2023 που διεξάχθηκε με απόλυτη επιτυχία το περασμένο Σάββατο, 04 Νοεμβρίου, για ένατη συνεχόμενη χρονιά, ενώ ο Ρώσος Artem Sitnikov τερμάτισε πρώτος στην πιο απαιτητική διαδρομή Xtreme O3 OlympusMan.

Ο Danylo Sapunov ολοκλήρωσε τον πιο απαιτητικό τριαθλητικό αγώνα που γίνεται στην Κύπρο, με διοργανώτρια την Activate Cyprus, κάνοντας χρόνο 5:37:37 που αποτελεί έναν από τους καλύτερους που σημειώθηκαν στα χρόνια που πραγματοποιείται η διοργάνωση.

Οι αθλητές στον Half-Distance Olympus Man κλήθηκαν να καλύψουν συνολική απόσταση 107χλμ, από την περιοχή Μπάνια στην Πάφο μέχρι την κορυφή του Ολύμπου στα 1952μ, κάνοντας 1.9χλμ κολύμβηση, 84χλμ ποδηλασία και 21χλμ τρέξιμο. Στον αγώνα, ο οποίος εντάσσεται στην κατηγορία Extreme Triathlon (Half – Ironman), συμμετείχαν πέραν των 100 αθλητών είτε ατομικά είτε σε τριμελείς ομάδες.

Δεύτερος στη γενική κατάταξη και πρώτος Κύπριος ήταν ο Σταύρος Αντωνίου, που είδε την σημαία του τερματισμού 37 λεπτά μετά τον Sapunov, τερματίζοντας σε 6:14:14. Την τρίτη θέση στο βάθρο κέρδισε ο Λευκορώσος Nikita Grygoryev με χρόνο 6:15:17. Την πρώτη πεντάδα του Ο3 Olympus Man έκλεισαν ο συμπατριώτης μας Πάνος Γεωργιάδης (6:30:25) και ο Λευκορώσος Aliaksandr Tylindus (6:34:29).

Στη γυναικεία κατηγορία η Alena Grigoryeva κατέκτησε την πρώτη θέση, τερματίζοντας σε 7:26:09, ενώ την ακολούθησε η Ksenia Chernykh που έφθασε στην πλατεία του Τροόδους για τον τερματισμό 21 λεπτά αργότερα (7:47:00). Τρίτη τερμάτισε η Sarah Otoole από το Ηνωμένο Βασίλειο με 9:23:42.

Ρεκόρ στο Xtreme O3 OlympusMan
Τερματίζοντας μετά από 13 ώρες και 42 λεπτά ο Ρώσος Artem Sitnikov κατέγραψε ρεκόρ στον ακόμη πιο σκληρό αγώνα, Xtreme O3 OlympusMan, που διεξάγεται για τρίτη σερί χρονιά, στο πλαίσιο του Ο3 Olympus Man. Σε αυτή την κατηγορία οι αθλητές καλύπτουν 225 χλμ (3.8χλμ κολύμπι, 178μ. ποδηλασία, 43χλμ τρέξιμο). Ενάμιση ώρα αργότερα (15ώρες, 12λεπτά) έφθασε στον τερματισμό ο Κύπριος με τα καλύτερα αποτελέσματα το 2022, Αντρέας Αγαθοκλέους, ο οποίος δοκίμασε για πρώτη φορά αυτή τη διαδρομή. Την τρίτη θέση πήρε ο Ιρλανδός John Byrne (15ώρες, 39λεπτά), που συμμετέχει ανελλιπώς από το 2021 στην υπερ-διαδρομή.

Οι ομαδικές κατηγορίες
Στις ομαδικές κατηγορίες, οι δυο μικτές ομάδες της INEX Team πάλεψαν για την πρωτιά, τερματίζοντας με ελάχιστη διαφορά. Με 4:41:20 η INEX Team 1 (Christina Romasko, Aidar Zakarin, Alexey Kalistratov) ήταν τέσσερα δευτερόλεπτα μπροστά από τη INEX Team 2 (Gaeva Daria, Zakarin Ilnur, Vinogradov Egor).

Στους άνδρες, καλύτερο χρόνο και τρίτο γενικής κατέγραψε η ομάδα Mission "Y" αποτελούμενη από τους Alexander Marushko, Kirill Kolenchits και Άλεξ Δημητρίου που τερμάτισε σε 4:56:02, ενώ στις γυναίκες η "Tri-Angels" που στελεχώθηκε από τις Anastasia Gordt, Svetlana Golobokova και Maria Ivanova τερμάτισε μετά από 8:02:26.

Ηταν μεγάλη τιμή για τη διοργάνωση η συμμετοχή των Ρώσων πρώην επαγγελματιών ποδηλατών Ilnur και Aidar Zakarin. Οι δύο τους είχαν κάνει το «1-2» στο φετινό Cyprus Gran Fondo με νικητή τον Aidar.

Τα αποτελέσματα στο Train Run
Στον O3 OlympusMan – Trail Run που δίνει την ευκαιρία σε διαγωνιζόμενους να λάβουν μέρος μόνο στο τρέξιμο σε τρεις διαφορετικές κατηγορίες: 21χλμ, 47χλμ και 72χλμ, στην μεγαλύτερη απόσταση του O³lympusMan Ultra πρώτος αναδείχθηκε ο Κύπριος Αντρέας Τζιακούρης, ο οποίος τερμάτισε σε 8:20:46.

Στον O³lympusMan Marathon+, που επίσης εντάχθηκε φέτος στο πρόγραμμα, πρώτος ήταν ο Ρώσος Sergey Alekseev Russian Federation με χρόνο 6:00:42. Στην απόσταση Ημιμαραθωνίου νικητής ήταν ο Luciano Kongnso που έκανε τα 21χλμ σε 1:46:15. Σημειώνεται ότι από τη φετινή διοργάνωση ο O3 OlympusMan – Trail Run έχει ενταχθεί στο καλεντάρι της Διεθνούς Οργάνωσης Ορεινού Τρεξίματος – ΙΤRA (International Trail Run Association), με την απόσταστη Ultra να πρόσφερε 3 βαθμούς ITRA και την απόσταση Marathon+ 2 βαθμούς ITRA.

Το Ο3 Olympus Man στήριξε η ΕΤΑΠ Πάφου, η ΕΤΑΠ Τροόδους και η ασφαλιστική Atlantic και φιλοξένησε το Troodos Hotel, ενώ δίπλα στους αθλητές βρέθηκαν τα συμπληρώματα NAMEDSPORT και το εξειδικευμένο κατάστημα Cyclo Shop.