Davis Cup: Η Κύπρος διεκδικεί την 3η θέση και την πρόκριση με Μαυροβούνιο

Σάββατο, 17/6/2023 - 08:03

Ένα διήμερο καλού τένις, ήταν το λιγότερο που μπορούσε να κάνει η Εθνική ομάδα Davis Cup για να επανέλθει στο στόχο της πρόκρισης στα πλέι-οφ για άνοδο στην Β΄ κατηγορία της ευρωπαϊκής Ζώνης. Μετά το 3-0 επί της Μάλτας που προηγήθηκε, ήρθε το ανάλογο αποτέλεσμα και στον αγώνα της Παρασκευής με τη Βόρειο Μακεδονία.

Η κυπριακή ομάδα κατέλαβε τη δεύτερη θέση του Β΄ Ομίλου, κερδίζοντας παράλληλα το δικαίωμα στον αυριανό αγώνα με αντίπαλο το Μαυροβούνιο (10.30 π.μ.) να διεκδικήσει το τρίτο προνομιούχο εισιτήριο παρουσίας στα πλέι-οφ.

Στον πρώτο αγώνα της μέρας, ο Στυλιανός Χριστοδούλου βρήκε γρήγορα ψηλά επίπεδα απόδοσης, απέναντι στον Amar Huseinovikj και σημείωσε δεύτερη συνεχόμενη προσωπική νίκη σε αγώνα Davis Cup. To τελικό 2-0 (6-1, 6-2), σε μία ώρα και τέσσερα λεπτά αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, στον οποίο ο κύπριος αντισφαιριστής υπερείχε σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Σε μια καλή προπόνηση εξελίχθηκε και ο δεύτερος αγώνας ανάμεσα στον Μενέλαο Ευσταθίου (Νο1) και τον Obrad Markovski, με τον Κύπριο αντισφαιριστή να κλείνει «ξεκούραστος» τον αγώνα με 2-0 (6-1, 6-2) σε μία ώρα και δώδεκα λεπτά.

Με την νίκη εξασφαλισμένη όπως και την κατάληψη της 2ης θέσης, οι Σέργης Κυρατζής και Ελευθέριος Νέος βρήκαν την ευκαιρία στο Διπλό, να παίξουν ελεύθερα και να προετοιμαστούν για τον αυριανό αγώνα. Άλλωστε δεν είναι λίγες οι φορές που η επιτυχία από την αποτυχία στην όλη προσπάθεια κρίνεται σε 1-2 πόντους στο Διπλό της τελευταίας μέρας. Κέρδισαν με άνεση τους Amar Huseinovikj / Obrad Markovski με 2-0 (6-0, 6-4) σε αγώνα που διήρκεσε μόλις 50 λεπτά.

Σημειώνεται ότι η Βόρεια Μακεδονία αγωνίστηκε χωρίς τον Kalin Ivanovski (No1) που τιμωρήθηκε με αποκλεισμό από τη συνέχεια του πρωταθλήματος ύστερα από απόφαση της πειθαρχικής επιτροπής της ITF/Davis Cup για απρεπή συμπεριφορά προς τον διαιτητή του Μονού αγώνα που έδωσε απέναντι στη Μολδαβία, τη δεύτερη μέρα των αγώνων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Παρασκευής 16 Ιουνίου :

Β’ Όμιλος :

Κύπρος – Βόρειος Μακεδονία 3-0

Χριστοδούλου Στυλιανός (CYP) Vs Huseinovikj Amar (MKD) 2-0 (6-1, 6-2)

Ευσταθίου Μενέλαος (CYP) Vs Markovski Obrad (MKD) 2-0 (6-1, 6-2)

Κυρατζής Σέργης / Νέος Ελευθέριος (CYP) Vs Huseinovikj Amar  / Markovski Obrad (MKD) 2-0 (6-2, 6-1)

Μολδαβία - Μάλτα 3-0