Davis Cup: Θρίαμβος της Εθνικής επί του Μαυροβουνίου και πρόκριση στα play-off

Σάββατο, 17/6/2023 - 18:18

Η Εθνική ομάδα Davis Cup, αποτελούμενη από τους Πέτρο Χρυσοχό, Μενέλαο Ευσταθίου, Στυλιανό Χριστοδούλου, Σέργη Κυρατζή και Ελευθέριο Νέο και κάπτεν τον εορτάζοντα τα 47 γενέθλια του, Δημήτρη Ηροδότου, έκλεισε με θριαμβευτική νίκη με 2-0 επί του Μαυροβουνίου τους αγώνες του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, καταλαμβάνοντας την 3η θέση και παράλληλα προνομιούχο, όσον αφορά την πρόκριση στα πλει-οφ για άνοδο στην Β΄ κατηγορία.

Στους αγώνες που φιλοξένησε η Ακαδημία Ηροδότου, συμμετείχαν επτά χώρες, και η Εθνική «χρειάστηκε» να κάνει αλάνθαστη πορεία ύστερα από την βαριά ήττα με 3-0 στην πρεμιέρα από τη Μολδαβία έτσι ώστε να φτάσει στο στόχο της. Και τα κατάφερε με τη συνδρομή και των πέντε αντισφαιριστών που τη συγκροτούσαν. Αρχικά με τις δύο νίκες του νεαρότερου της παρέας, του Στυλιανού Χριστοδούλου, που αντικατέστησε για δύο αγωνιστικές μέρες τον Πέτρο Χρυσοχό ύστερα από τον αγώνα της πρεμιέρας. Προστέθηκε η σιγουριά που εξέπεμπε το δίδυμο στο Διπλό των Σέργη Κυρατζή και Ελευθέριου Νέου ότι αν ακόμη χρειαζόταν η πρόκριση να κριθεί στον τελευταίο αγώνα της τελευταίας μέρας αυτοί θα ήταν εκεί. Το ανέβασμα του Μέλιου Ευσταθίου μέρα με τη μέρα μέχρι την εμφάνιση στον «τελικό» του Σαββάτου. Και αποκορύφωμα στο τέλος, η εμπειρία του Πέτρου Χρυσοχού που παρά τον τραυματισμό του στον καρπό έδωσε το σύνθημα της τελικής επικράτησης με τη νίκη του στον πρώτο αγώνα του Σάββατου. Γιατί απλά, για αυτή την ομάδα θα ήταν κρίμα και άδικο να μην είχε ακόμη μια ευκαιρία για την άνοδο στη Β΄ κατηγορία. Αν αυτό συμβεί θα το μάθουμε στις αρχές του επόμενου έτους.

Από το πρωί, οι φίλοι του Τένις κατέκλυσαν τους χώρους της Ακαδημίας Ηροδότου για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση. Η κερκίδα των 300 θεατών ήταν γεμάτη, όπως και οι χώροι γύρω από το κεντρικό γήπεδο. Από νωρίς φάνηκε ότι οι αγώνες θα κρίνονταν από αυτούς που ήθελαν περισσότερο τη νίκη.

Στον πρώτο αγώνα της μέρας, ο Πέτρος Χρυσοχός με την εμπειρία του, τιθάσευσε τον ενθουσιασμό του 18χρονου αντιπάλου του, παρά το γεγονός ότι τα χτυπήματα του (ιδιαίτερα στο backhand) επηρεάζονταν από τον τραυματισμό του. Κράτησε την επαφή στο σκορ και έκλεισε το πρώτο σετ με ένα από τα πολλά μπρέικ που είχαν γίνει και από τους δύο αντισφαιριστές με 7-5. Από εκείνο το σημείο και μετά η πρώτη νίκη ήταν θέμα χρόνου και ήρθε με 6-2 στο δεύτερο σετ και συνολικό χρόνο αναμέτρησης τη 1 ώρα και 32 λεπτά.

Στον δεύτερο αγώνα, και με τη ζέστη να επηρεάζει πλέον ακόμη περισσότερο τις προσπάθειες των δύο αντισφαιριστών ο Μενέλαος Ευσταθίου χρειάστηκε να καταθέσει ψυχικές και σωματικές δυνάμεις αλλά και ποιότητα στον αγωνιστικό χώρο για να καταβάλει τον Petar Jovanovic που αποδείχτηκε πολύ δυνατός αντίπαλος. Έκλεισε και αυτός το πρώτο σετ με μπρέικ στο 7-5, αλλά στο β΄ σετ ήταν ένα σετ «των ανατροπών». Αρχικά βρέθηκε μπροστά με ο Μαυροβούνιος με 0-3, έξι συνεχόμενα γκείμ και 6-3 από τον Μέλιο στο τέλος του σετ και του αγώνα σε δύο ώρες ακριβώς.

Την αναμέτρηση των αντισφαιριστών μας, παρακολούθησαν μεταξύ άλλων ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Γεώργιος Χρυσοστόμου, ο Πρόεδρος του ΚΟΑ Ανδρέας Μιχαηλίδης, το Μέλος του Δ.Σ. του Οργανισμού Ανδρόνικος Ανδρονίκου, ο Πρόεδρος της ΟΑΚ Νώντας Μεταξάς, ο Επίτιμος Πρόεδρος της ΟΑΚ Φίλιος Χριστοδούλου, ο Αντιπρόεδρος της ΟΑΚ Ροδίων Παναγιώτου, ο Γενικός Γραμματέας της ΟΑΚ Αριστοτέλης Κωμοδρόμος, το Μέλος του Ε.Σ της ΚΟΕ και Μέλος Δ.Σ. ΟΑΚ Δημήτρης Λεοντής, τα μέλη του Δ.Σ. της ΟΑΚ Παντελής Νέος και Γιαννάκης Χρυσοχός, οι εκ των χορηγών της ΟΑΚ Αλέξης Φωτιάδης (ΑΓΡΟΣ),  Ντίνος Λευκαρίτης (Petrolina), ο Ανδρέας Λευκαρίτης και πολλοί φίλοι της Αντισφαίρισης, όπως επίσης και νεαροί αντισφαιριστές.

Για την επιτυχία της διοργάνωσης συνέβαλαν τα μέγιστα, πλήθος εθελοντών που εργάστηκαν εδώ και αρκετό καιρό για την άρτια διοργάνωση, ενώ τα εύσημα πρέπει να αποδοθούν τόσο στην ομάδα των διαιτητών του Συνδέσμου Διαιτητών Αντισφαιριστών Κύπρου (εκτελούσαν χρέη εποπτών γραμμών) καθώς και στα Ball Kids (στην πλειοψηφία τους νεαροί αντισφαιριστές). Η ΟΑΚ ευχαριστεί και συγχαίρει όλους όσους συνέβαλαν για το αποτέλεσμα αυτό.