Δέχθηκε γκολ μετά από 8 ματς ο Παναθηναϊκός, το πρώτο στα play-off

Δευτέρα, 24/4/2023 - 08:57

Το «μηδέν» που κρατούσε αμυντικά ο Παναθηναϊκός… έσπασε χθες. Οι «πράσινοι» είδαν την εστία τους χθες να παραβιάζεται μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, με το γκολ που πέτυχε ο Αουγκούστο στο παιχνίδι του με τον ΠΑΟΚ. Συγκεκριμένα το τέρμα που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός χθες στο 85ο λεπτό του ματς στην Τούμπα ήταν το πρώτο μετά οκτώ ματς που είχαν περάσει και το πρώτο τέρμα που δέχονται στη διαδικασία των play-off.

Το τελευταίο γκολ που είχε δεχθεί ο Παναθηναϊκός ήταν αυτό στο ματς με τον Άρη στην Θεσσαλονίκη, με τον Οντουμπάτζο στο 10ο λεπτό, στο οποίο τελικά είχε αναδειχθεί νικητής με 2-1. Το ματς είχε πραγματοποιηθεί στις 12 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, συμπληρώνοντας μέχρι και χθες, 885 λεπτά ή 14 ώρες και 45 λεπτά χωρίς να έχουν δεχθεί γκολ.

Από τότε οι «πράσινοι» είχαν πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες στα ματς που ακολούθησαν. Δείτε τα ματς και τα αποτελέσματα…

• Παναθηναϊκός - Βόλος 2-0
  • Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-0
  • Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός 2-0
  • Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 0-2
  • ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 0-0
  • Παναθηναϊκός - Βόλος 0-0
  • Άρης - Παναθηναϊκός 0-1
  • Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-0