Δεν ικανοποίησε όμως πήρε το ζητούμενο ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 23/7/2019 - 23:05

Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση του όμως κατάφερε να φύγει νικητής από το Μαυροβούνιο ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος επικράτησε με 1-0 της Σουτζέσκα χάρη στο γκολ του Ντε Βινσέντι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ επιστρέφει στην Κύπρο με το προβάδισμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ όμως τίποτα δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο καθώς όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό της ερχόμενης εβδομάδας στο ΓΣΠ. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 30 Ιουλίου στις 20:00 στο γήπεδο της πρωτεύουσας.

Να θυμίσουμε ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού μεταξύ Ντάντολκ και Καραμπάκ.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στο έκτο λεπτό ήρθε η πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Τάαμαρι μπήκε στην περιοχή, όμως προτίμησε να τελειώσει μόνος τη φάση με άστοχο πλασέ ενώ ο Χαλένιους παραμόνευε στο

Πρώτη απειλή για τον ΑΠΟΕΛ στο δέκατο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Σόφρανατς έπιασε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι όμως ο Μπέλετς έδιωξε με το ένα χέρι.

Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντε Βινσέντι από τα 30 μέτρα έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε ασταθή απόκρουση. Στην επαναφορά ο Τάμαρι δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 40ο λεπτό ο Τάμαρι μπήκε από αριστερά στην περιοχή της Σουτζέσκα και ανατράπηκε από τον αντίπαλο αμυντικό. Ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν δίστασε και υπέδειξε κατευθείαν την λευκή βούλα.

Πρώτη εκτέλεση από τον «Ντέβι» εύστοχη όμως ο διαιτητής διάταξε επανάληψη καθώς κινήθηκαν εντός περιοχής οι αμυντικοί. Δεύτερη εκτέλεση και πάλι εύστοχη από τον Αργεντινό ο οποίος έβαλε μπροστά στο σκορ τους πρωταθλητές Κύπρου.

α

Με δύο ευκαιρίες για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το δεύτερο μισό της αναμέτρησης.  Αρχικά στο 51ο λεπτό ο Κογιάσεβιτς έκανε το δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση. Δύο λεπτά αργότερα, κοντινή κεφαλιά από τον Οσμάτιτς, απέκρουσε ξανά εντυπωσιακά ο Μπέλετς.

Τραγικό λάθος από τον Μπέλετς στο 67ο λεπτό ο οποίος έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, γκρέμισε τον αντίπαλο επιθετικό και δέχθηκε την κίτρινη κάρτα καθώς ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι.

Ο Νίκολιτς ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος όμως έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω. Έτσι, παρέμεινε το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Πολύ καλό σουτ για τον ΑΠΟΕΛ στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Ατομική προσπάθεια από τον Μούσα Αλ Τάμαρι ο οποίος αφού «ζάλισε» λίγο τον αντίπαλο αμυντικό έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με το αριστερό και ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώξει με αστάθεια την μπάλα.

Σουτζέσκα (Νίκολα Ρακόγεβιτς): Γκίλιγιεν, Τσίγκερ, Νέτιτς, Κογιάτσεβιτς, Γιάνκοβιτς, Τσέτσκοβιτς (Όσμαλιτς 40'), Εράκοβιτς, Τσόφρανακ, Μπουλάτοβιτς, Μάρκοβιτς (Νίκολιτς 66'), Βούτσιτς (Βλαϊσάβγιεβιτς 79')

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Μπέλετς, Γκέντσογλου, Σόουζα, Χαλέινους (Πάβλοβιτς 59'), Ντε Βινσέντι (Μάτιτς 90'), Τάμαρι, Λαφράνς, Βούρος Ιωάννου, Γιάκολις (Σάβιτς 59'), Μιχαήλοβιτς

α

Οι δηλώσεις των πρωταγονιστών

Πάολο Τραμετζάνι: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, είμαι πολύ χαρούμενος για την ομάδα μου. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι είναι το πρώτο επίσημο. Η αντίπαλος έκανε καλό παιχνίδι τακτικά. Αυτό που κρατάμε είναι το καλό ομαδικό πνεύμα. Προσπαθήσαμε να κλείσουμε τους χώρους και την επικίνδυνη κατάσταση. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες. Όπως είπα χθες. Ένιωθα ότι σε αυτό το παιχνίδι οτιδήποτε μπορούσε να συμβεί. Η αντίπαλος μπορούσε να εκμεταλλευτεί οποιοδήποτε λάθος μας».

Για τα λάθη: «Είναι φυσιολογικό όταν παίζεις ένα δύσκολο παιχνίδι, είμαστε ομάδα που ελέγχει τον αγώνα. Δεν ήταν εύκολο να το ελέγξουμε. Το γήπεδο δεν μας βοήθησε, ήταν ψηλό το γρασίδι».

Για τη διπλή αλλαγή: «Τον Ντράγκαν τον ξέρω. Έχει παίξει σε αυτή τη θέση και στο παρελθόν. Η αντίπαλη ομάδα χρησιμοποιούσε το Νο7 για να επιτεθεί και έπρεπε να δώσω βοήθειες. Γι’ αυτό έκανα τις αλλαγές»

Αν περίμενε καλύτερη την ομάδα του: «Πολύ πιο δύσκολο το παιχνίδι. Θέλω να είμαστε έτοιμοι γι’ αυτή την εβδομάδα. Έδειξαν ότι έχουν χαρακτήρα. Πρέπει να δούμε γενικά το παιχνίδι, να κάνουμε λιγότερα λάθη».

Για τις αγκαλιές στους παίκτες: «Κανονικά δεν κάνω αυτές τις χειρονομίες, αλλά τις τελευταίες πέντε εβδομάδες έχουμε προετοιμαστεί και ξέρω τι έχουν κάνει αυτοί οι παίκτες για να κερδίσουν τον αγώνα.»