Δεν καταλαμβαίνει από rotation ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος "καθάρισε" την πρόκριση(BINTEO)

Τετάρτη, 10/1/2018 - 20:55

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε άνετα του Ερμή με 2-0 εκτός έδρας με τους Εμπεσίλιο και Μπερτόλιο και πλέον ουσιαστικά βρίσκεται στην επόμενη φάση, αφού ο επαναληπτικός μετά και το 2-0 είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Δώνη ο Εμπεσίλιο.

Α΄ημίχρονο:

Ο αγώνας ξεκίνησε με κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ στο 5' με τον Φαρίας ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Αραμπατζή. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι και πάλι θα φτάσουν κοντά στο γκολ με τον Ποτέ, όμως το σουτ του από καλή θέση πέρασε έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 28΄ θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Εμπεσίλιο με συρτό σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 45' ένα μακρινό σουτ του Εμπεσίλιο πήγε έξω και στις καθυστερήσεις ο Ποτέ από πλάγια θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Αραμπατζή.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος και γκολ για τον ΑΠΟΕΛ στο 58΄. Ο Εμπεσίλιο έδωσε κάθετα την μπάλα στον Μπερτόλιο και αυτός με όμορφο σουτ νίκησε τον Αραμπατζή. Με το 2-0 οι πρωταθλητές έβαλαν γερές βάσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο 67΄ ο Ποτέ έχασε νέα ευκαιρία καθώς το πλασέ του απέκρουσε ο Αραμπατζής. Πέντε λεπτά αργότερα Ο Αντωνίου από πλάγια δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ στο 75΄ ο Εμπεσίλιο θα κάνει το δυνατό σουτ, όμως ο Αραμπατζής απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ερμής: Αραμπατζής, Ψάλτης, Μπάουμαν (46' Μαρτίνιουκ), Κέζος, Ιμερέκοφ (46' Τσούμου), Ζαχάρια, Πατσέκο, Νταμσέφσκι, Θεοδώρου, Μοντέιρο, Λίλλης

ΑΠΟΕΛ: Γκουτίνιο, Βούρος, Μερκής, Αλεξάνδρου, Φαρίας, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Μπερτόλιο, Αντωνίου, Ορ, Ποτέ