Δεν νίκησε, αλλά προκρίθηκε με τον Μπαράλ (video)

Τετάρτη, 19/4/2017 - 20:11

Ο ΑΠΟΕΛ έστω και δύσκολα κατάφερε με το τελικό 1-1 (πρώτο παιχνίδι στο ΓΣΠ 0-0) να προκριθεί στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Κύπρου. Το σκορ άνοιξε ο Μπαράλ στο 52΄, ενώ ισοφάρισε ο Αρουαμπαρένα στο 81΄.

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά καλά ξεκίνησε ο αγώνας με τις δυο ομάδες από την αρχή να αναζητούν το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα πρόκρισης. Η ΑΕΛ ήταν η πρώτη ομάδα που απείλησε δυο φορές με τον Μέσκα, στο 2΄ όταν δεν πρόλαβε να κάνει από κοντά την προβολή και στο 4΄, με την  κεφαλιά του όμως να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε στις φάσεις της ΑΕΛ με διπλή ευκαιρία στο 9΄, όμως τα σουτ των Μπερτόλιο και Μοράις μέσα στην περιοχή αποκρούστηκαν από τον Ρομό.

Η επόμενη φάση θα ρθει και πάλι για τον ΑΠΟΕΛ ένα δεκάλεπτο αργότερα, ο Γιαννιώτας σέντραρε από τα δεξιά ο Σωτηρίου πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πήγε έξω.

Σταδιακά έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα, αφού οι δυο ομάδες κατέστρεφαν το παιχνίδι η μια της άλλης. Η επόμενη φάση θα ρθει στο 36΄ πάλι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μπαράλ, όμως το σουτ του μέσα στην περιοχή ήταν άστοχο.

Στο 44΄ θα διαταραχθούν οι αριθμητικές ισορροπίες, αφού ο ΑΠΟΕΛ θα μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την δεύτερη κίτρινη κάρτα που θα δεχθεί ο Βάντερ λόγω ενός φάουλ στον Σάσσι στο κέντρο του γηπέδου. Το ημίχρονο τελείωσε με τον ΑΠΟΕΛ και τον Μπαράλ να διαμαρτύρονται για πέναλτι, χωρίς ο διαιτητής να δείξει κάτι.

Β΄ Ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε αρκετά καλά το δεύτερο ημίχρονο και ευτύχισε στην πρώτη του ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μπαράλ στο 52΄. Ο Σωτηρίου μπήκε στην περιοχή, με την μπάλα, ο Λαφράνς δεν έδιωξε σωστά, η μπάλα πήγε στον Ισπανό, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ.

Τα νέα δεδομένα οδηγούν τον Μπαλταζάρ στο φρεσκάρισμα της ομάδας του, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Μπλάνκο και Γεωργιάδη. Παρόλα αυτά όμως η ΑΕΛ δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά, αφού τα σουτ των Φορτούνα και Σοάρες δεν ανησύχησαν τον Πάρντο.

Η πρώτη ουσιαστική μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ θα ρθει στο 75΄ με τον Μαύρου, όμως το σουτ του από κοντινή απόσταση θα πάει λίγο έξω.

Η πίεση της ΑΕΛ θα επιφέρει καρπούς στο 81΄, όταν μετά από σέντρα του Γεωργιάδη στην καρδιά της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, ο Αρουαμπαρένα θα πάρει την όμορφη κεφαλιά και θα ισοφαρίσει το παιχνίδι κάνοντας δραματικά τα επόμενα λεπτά.

Στις καθυστερήσεις ο Αρουαμπαρένα δέχθηκε και αυτός κόκκινη κάρτα σε μια περίεργη φάση, με πρωταγωνιστές αυτόν και τον διαιτητή τον οποίο έριξε εν ώρα παιχνιδιού στο έδαφος.

Η ΑΕΛ παρά την προσπάθεια της δεν κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι.

ΑΕΛ: Ρόμο, Αϊρόσα, Λαφράνς (69' Μαύρου), Μιτρέα, Φορτούνα, Νικολάου, Σοάρες, Σάσι (54' Μπλάνκο), Μέσκα (54' Γεωργιάδης), Πίτι, Αρουαμπαρένα

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Μιλάνοφ, Γιαμπερέ, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Βάντερ, Γιαννιώτας (87' Αρτυματάς), Μπερτόλιο (29' Μπαράλ), Σωτηρίου (73' Ντε Καμάργκο)

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Μπαλταζάρ: «Είμαι πολύ απογοητευμένος από το αποτέλεσμα»

Αναλυτικά τα σημαντικότερα που είπε: ««Είμαι πολύ απογοητευμένος από το αποτέλεσμα. Παίξαμε απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα η οποία κτίστηκε για να περάσει στο Champions League.(…) Προσπαθούσαμε να μην δεχτούμε γκολ και με ένα ποδοσφαιριστή περισσότερα θέλαμε να βάλουμε. Δεν τα καταφέραμε. Οι δυο ομάδες ήταν ποιοτικές αλλά όχι και η 3η. Τελειώνοντας να πω πως οι φίλοι της ομάδας ήταν φανταστικοί, παίξαμε με 12 και αυτός είναι ο τρόπος».

Κρίστιανσεν: «Είμαι Χαρούμενος… Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά»

Τα σημαντικότερα από τις δηλώσεις του:«Είμαι χαρούμενος για το αποτέλεσμα, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. (…)Ήταν δύσκολο, όμως το άξιζαν. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να συνεχίσουμε την καλή δουλειά. Ειδικά τη συμπεριφορά που δείξαμε και σήμερα. Και να συγκεντρωθούμε στον αγώνα πρωταθλήματος που είναι η πρώτη μας προτεραιότητα.»