Δεύτερη φιλική νίκη για την ΑΕΚ

Παρασκευή, 22/7/2022 - 22:30

Το δεύτερο φιλικό τεστ της ΑΕΚ είχε κι αυτό αίσια κατάληξη.

Αντίπαλος αυτήν τη φορά η Φόλενταμ, που φέτος επέστρεψε στην Eredivisie, σε αγώνα που διεξήχθη σε τέσσερα 25λεπτα στο προπονητικό κέντρο της Άλκμααρ, υπό το βλέμμα του Τζον φαν Σιπ.

Η «Ένωση» επικράτησε με 2-1, κάνοντας την ανατροπή χάρη στα γκολ των Σέρχιο Αραούχο και Μιχάλη Κοσίδη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4' από λάθος του Γιώργου Αθανασιάδη.

Ο Ματίας Αλμέιδα χρησιμοποίησε ξανά δύο διαφορετικές ενδεκάδες, τις οποίες παρέταξε σε 3-4-3 και 3-5-2. Νέα πρόσωπα σε σχέση με το φιλικό κόντρα στην Γκενκ, ξεχώρισε ο Χρήστος Γιούσης στο 2ο ημίχρονο.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο 1ο ημίχρονο: Αθανασιάδης, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Πινέδα, Γκαρσία, Τσούμπερ, Αραούχο

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο 2ο ημίχρονο: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μοχαμάντι, Κορνέζος, Χατζισαφί, Μιτάι, Μουστακόπουλος, Φράνσον, Άμραμπατ, Γιούσης, Κοσίδης

*πηγή φωτογραφίας: AEK FC