Δεύτερη και με… διαφορά η Ντόρτμουντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ κέρδισε 1-0 τη Χέρτα Βερολίνου στο τελευταίο χρονικά σημερινό ματς για την 30η αγωνιστική της Bundesliga κι αύξησε τη διαφορά της από την τρίτη του βαθμολογικού πίνακα Λειψία στους τέσσερις πόντους.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία ματς για τους Βεστφαλούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα επί των ημερών του Μπρούνο Λαμπαντία κι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν σε απόσταση αναπνοής από τις «ευρωπαϊκές» θέσεις.

Το πρώτο ημίχρονο στο «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ» ήταν μάλλον… φτωχό σε φάσεις και συγκινήσεις. Μια ευκαιρία στο 21’, όπου από σέντρα του Γκερέιρο από αριστερά και ασθενή απομάκρυνση του Τορουναριγκά, ο Αζάρ σούταρε άσχημα και αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Κι άλλη μια, στο 37’, όταν ο Χακίμι «γέμισε» από δεξιά και ο Βίτσελ έκανε το σουτ με τη μια, αλλά ο Μπογιάτα μπήκε στην πορεία της μπάλας και… απέκρουσε, ήταν ότι καλύτερο είδαμε…

Καμία… σχέση, δηλαδή, με το δεύτερο ημίχρονο όπου στα πρώτα 15 λεπτά είχαμε… τέσσερις κι ένα γκολ!

Η Χέρτα έφτασε πρώτη κοντά στο 0-1, μετά από αντεπίθεση και συνεργασία των Νταρίντα-Εσβάιν, στο 48’, για να απαντήσει η Μπορούσια τρία λεπτά μετά, με τον Σάντσο να χάνει το… άχαστο, σουτάροντας αμαρκάριστος μετά το γύρισμα του Αζάρ...

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν το 1-0 και στο 53ο λεπτό, αν ο Μπραντ έκανε καλύτερη επιλογή, πασάροντας στον Σάντσο στην κόντρα, αντί για τον… Τορουναριγκά, ενώ ύστερα από τρία λεπτά ήταν η σειρά των «πρωτευουσιάνων» ήταν η σειρά του Έσβαϊν να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση!

Μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες, λοιπόν, η Ντόρτμουντ έφτασε στο… πολυπόθητο 1-0, χάρη στο δεύτερο φετινό τέρμα του Τσαν, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Η συνέχεια περιλάμβανε… αρκετή βροχή και μια φάση όπου οι «κιτρινόμαυροι» ζήτησαν πέναλτι, για χέρι του Μπογιάτα μετά από βολέ του Τσαν στο 83ο λεπτό.

Η φάση εξετάστηκε μέσω VAR, ο διαιτητής Όσμερς έδειξε «παίζετε» και έτσι το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τελικό σφύριγμά του, αφού ξανά ο Σάντσο στο 90’ έχασε μια ακόμα ευκαιρία για να σκοράρει, σουτάροντας πάνω στον Γιάρσταϊν.