Δια περιπάτου η Λίβερπουλ-Με "αγχός" η Γιουνάιτεντ

Δευτέρα, 18/12/2017 - 09:09

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπορεί να δυσκολεύτηκε στο τέλος όμως κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Γιουεστ Μπρομ με 2-1.

Πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να έχουν καθαρίσει το παιχνίδι: Χάρη σε μια άπιαστη κεφαλιά του Λουκάκου στο 28’ και ένα σουτ του Λίνγκαρντ στο 35’ που κόντραρε όσο χρειάστηκε για να ξεγελάσει τον Φόστερ.

Μπορεί λοιπόν στη συνέχεια να επαναπαύτηκαν και στο τέλος να αγχώθηκαν με τη μείωση του σκορ στο 77’ από τον Μπάρι (με κοντινό σουτ έπειτα από σύγχυση στην περιοχή) αλλά διατήρησαν ως το τέλος το τρίποντο.

Έτσι, διπλασίασαν τις νίκες μετά την οδυνηρή ήττα από τη Σίτι στο ντέρμπι και αποσπάστηκαν εκ νέου με τρεις πόντους από την Τσέλσι στη δεύτερη θέση της Premier League.

Στον άλλο αγώνα της Κυριακή (17/12) η Λίβερπουλ έκανε το καλύτερο της φετινό παιχνίδι και επικράτησε εκτός έδρας της Μπόρνμουθ με 4-0.

Η δουλειά για τους «κόκκινους» ολοκληρώθηκε μέσα σε ένα ημίχρονο, καθώς ήδη στα πρώτα 45 λεπτά ο δείκτης του σκορ είχε φτάσει στο 3-0, με τη μεσοεπιθετική γραμμή να κάνει σκόνη και… θρύψαλα την άτυχη άμυνα των γηπεδούχων που δεν είχε απάντηση σε κανένα σημείο.

Μόλις στο 20’ ο Φιλίπε Κουτίνιο πέρασε τη μισή άμυνα της Μπόρνμουθ από τα αριστερά και αφού έφερε την μπάλα στο δεξί έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία του Μπέγκοβιτς, ανοίγοντας το σκορ.

Πριν ακόμα συνέλθει η Μπόρνμουθ από τη… μαγεία του Βραζιλιάνου, δέχθηκε και δεύτερο γκολ, καθώς στο 26’ ο Λόβρεν από τη σέντρα του Φιρμίνο έκανε το 2-0, βάζοντας πολύ γερά θεμέλια επικράτησης. Ωστόσο, επειδή η Λίβερπουλ είναι… Λίβερπουλ, χρειαζόταν σίγουρα ακόμα ένα γκολ για να νιώσει ασφάλεια.

Κι αυτό έγινε στο 44’… Τη σκυτάλη στους σκόρερ πήρε ο Μο Σαλάχ από ασίστ του Τσαμπερλέιν, «κλειδώνοντας» το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους.

Στο β’ μέρος η Λίβερπουλ δεν έκανε τόσο συντήρηση δυνάμεων, όσο έπαιξε πιο προσεκτικά για να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, κάτι που συμβαίνει σπάνια και όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά βρήκε και ακόμα ένα γκολ.

Ο Κουτίνιο στο 66’ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Φιρμίνο που μπήκε στην πορεία της μπάλας έκανε με κεφαλιά το 4-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, σε μία από τις πειστικές εμφανίσεις της στη σεζόν, που την επαναφέρει στην τετράδα.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα (18/12) στις 22:00 με τον αγώνα της Έβερτον με την Σουόνσι (Cytavision sport1/HD).