Δίδαξε... μπάσκετ τον Καναδά και έκλεισε θέση στον τελικό η Σερβία (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 8/9/2023 - 13:43

Κάλεσε σε… σεμινάριο μπάσκετ η Σερβία τον Καναδά!

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς κυριάρχησε απέναντι στους παίκτες του Τζόρντι Φερνάντες, επικρατώντας με 95-89, για την πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των Σέρβων οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο γκαρντ των Χοκς ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, με τον σέντερ του Ολυμπιακού να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 16π. και 10 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση και από τον Όγκνιεν Ντόμπριτς με 16π., ενώ «κλειδί» στην άμυνα ήταν ο Αλέξα Αβράμοβιτς, ο οποίος πρόσθεσε και 10π.

Από τον Καναδά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 23 πόντους, με τον Ντίλον Μπρουκς να προσθέτει 16π. Ο πολύ καλά «κλειδωμένος» Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ τελείωσε το ματς με 15π., 2 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 52-39, 75-63, 95-86

Το ματς

Με τους Μιλουτίνοφ, Ν. Γιόβιτς, Ντόμπριτς, Μπογκντάνοβιτς και Στ. Γιόβιτς ξεκίνησε η Σερβία, ενώ ο Καναδάς με τους Πάουελ, Ολίνικ, Μπρουκς, Μπάρετ και Γκίλτζιους-Αλεξάντερ. Στο εντυπωσιακό 8-1 των Σέρβων απάντησαν οι Καναδοί με Πάουελ και Μπρουκς και επιμέρους σκορ 2-12, για το +3 (10-13), στο 5’. Η αντίδραση της Σερβίας ήρθε μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, που είχε εξουδετερώσει τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και με μπροστάρη τον Μπογκντάνοβιτς για σερί 11-0 και το +8 (21-13), με το οποίο έκλεισε και την πρώτη περίοδο (23-15).

Αν και ο ρυθμός του ματς ήταν πιο υψηλός στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπογκντάνοβιτς συνέχισε το ίδιο «ζεστός» και έτσι η Σερβία πήγε στο +10 (33-23), στο 14’. Στη συνέχεια, οι Καναδοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Σέρβων και με τους Μπάρετ και Ολίνικ πλησίασαν (38-33), στο 16’. Ωστόσο, με την επιστροφή των Μπογκντάνοβιτς και Μιλουτίνοφ στο παρκέ η ομάδα του Πέσιτς άρχισε το… πάρτι καθώς πήρε τον πλήρη έλεγχο και εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (52-37), στο 19’. Το μόνο που άλλαξε ήταν ένα καλάθι του Μπάρετ, που διαμόρφωσε το 52-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο πιεστικοί ξεκίνησαν οι Καναδοί στο δεύτερο μέρος, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (57-50), στο 24’. Ωστόσο, στη συνέχεια η Σερβία ακολούθησε τον ρυθμό των Καναδών και μάλιστα όχι μόνο είχε το προβάδισμα, αλλά με τους Στέφαν Γιόβιτς και Μιλουτίνοφ ξέφυγε ξανά σε διψήφια απόσταση (69-58). Στα τελευταία λεπτά ανέλαβε… δράση ο Γκούντουριτς και έτσι οι Σέρβοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +12 (75-63).

Με απανωτές καλές άμυνες μπήκε η Σερβία στο τέταρτο δεκάλεπτο και κάνοντας σερί 5-0 πήγε στο +17 (80-63), στο πρώτο λεπτό. Οι Καναδοί έβγαλαν αντίδραση με Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Μπάρετ, μειώνοντας (86-76), στο 35’. Η απάντηση των Σέρβων ήρθε από τον Μπογκντάνοβιτς για το +15 (91-76), στο 37’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, η ομάδα του Πέσιτς είχε τον έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 95-86.