«Διπρόσωπη» Ομόνοια, με σημάδια για βελτίωση

Δευτέρα, 8/5/2023 - 09:35

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε στο σκορ, η Ομόνοια τελικά γνώρισε την ήττα από τον Απόλλωνα με 2-1 στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Ήττα που δεν επηρεάζει την ομάδα της Λευκωσίας αναφορικά με τους στόχους της, καθώς στο πρωτάθλημα είναι στην έκτη θέση, χωρίς να διεκδικεί κάτι στα εναπομείναντα παιχνίδια.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας συγκεντρωμένα στην άμυνα, ενώ κυκλοφόρησε τη μπάλα με ηρεμία. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως δεν παρουσίασε καλά στοιχεία, παρά τις κάποιες ευκαιρίες που κατάφερε να δημιουργήσει. Έτσι, αναπόφευκτα είδε την ομάδα της Λεμεσού να καταφέρνει να κάνει την ανατροπή και να παίρνει τη νίκη.

Ήττα που όπως προαναφέραμε δεν επηρεάζει βαθμολογικά το «τριφύλλι», όμως ο Σωφρόνης Αυγουστή θέλει να βλέπει σοβαρότητα και θετικά αποτελέσματα σε κάθε παιχνίδι. Ο Κύπριος τεχνικός στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι σημείωσε πως θέλει τους παίκτες του πανέτοιμους ενόψει του τελικού, ανεξαρτήτως πόση ώρα θα κληθεί να αγωνιστεί ο κάθε ένας.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους «πράσινους» είναι το ερχόμενο Σάββατο (13/05 - 19:00) με την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την όγδοη αγωνιστική των play-off. Παιχνίδι και πάλι χωρίς βαθμολογικό κίνητρο, όμως ξεκάθαρο ζητούμενο το θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα της Λευκωσίας για να ανέβει... ψυχολογικά, λίγες ημέρες πριν τον τελικό του κυπέλλου.