«Πάτησε» την Δόξα και βρίσκεται με... το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά η Πάφος

Τετάρτη, 15/2/2023 - 20:00

Πέρασε... σίφουνας από την Περιστερώνα!

Η Πάφος επικράτησε με 4-1 επί της Δόξας, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου coca-cola και βρίσκεται με... το ενάμιση πόδι στην φάση των «4».

Η αναμέτρηση ξεκίνησε δυνατά με τους «γαλάζιους» να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Μπεντανκόρ. και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν τρία λεπτά αργότερα με τον Αντενόν.

Στην συνέχεια η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και πραγματοποιώντας μια καταπληκτική εμφάνιση, έκανε το 2-1 στο 16ο λεπτό, με τον Χότσκο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» τον αγώνα με τους Ναμ και Αμπντουραχίμι να σκοράρουν στο 50ο λεπτό και 62ο λεπτό αντίστοιχα.

Η Δόξα δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και έπεσε... θύμα των ορέξεων των φιλοξενούμενων, γνωρίζοντας εντέλει βαριά ήττα και εκτός απροόπτου και τον αποκλεισμό της από τον θεσμό.

Ο επαναληπτικός στο «Στέλιος Κυριακίδης». είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου, στις 18:00.

• O μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Δόξα (Κώστας Σάκκας): Κωνσταντίνου, Αντενόν, Τιντζανί, Σαντίκ (46′ Παυλίδης), Ασαμόα, Ογιάλα, Φαουάζ (64′ Καραμανώλης), Φασουλιώτης, Ερέρα, Μέσκα, Ασάντε (46′ Κοβάσεβιτς)

Πάφος (Xένινγκ Μπεργκ): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Μπετανκόρ,, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι (66′ Τάνκοβιτς), Ζουνίνιο (66′ Ταβάρες), Βαλακάρι (66′ Κανέ), Ναμ, Πελάτζιο