Δύο αργυρά μετάλλια κατέκτησε ο Αντώνης Αρέστης στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες

Κυριακή, 26/8/2018 - 10:52

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Αντώνης Αρέστης στην χθεσινή δεύτερη συμμετοχή του στους  Πανευρωπαϊκούς  Αγώνες Παρα-Αθλημάτων Στίβου που διεξάγονται στο Βερολίνο, ανεβάζοντας για δεύτερη φορά την κυπριακή σημαία στον ουρανό της γερμανικής πρωτεύουσας.

Ο Κύπριος πρωταθλητής κατέλαβε την 2η θέση, με χρόνο 50.98 δευτερόλεπτα, στον τελικό του αγωνίσματος των 400 μέτρων στην Κατηγορίας Τ47.

Σύμφωνα με την Κυπριακή Εθνική Παραολυμπιακή Επιτροπή (Κ.Ε.Π.Ε), ο Κύπριος πρωταθλητής, ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες των προπονητών του  Ευθύμιου Κυπριανού και Πέτρου Θεοδοσίου, έκανε μια εξαιρετική κούρσα όμως τα προβλήματα που των ταλαιπωρούσαν καθ’ όλη την  διάρκεια της ημέρας τον πρόδωσαν με αποτέλεσμα ο Αυστριακός συναθλητής του Γκούντερ Μάτσινγκερ να τον κερδίσει στα τελευταία μέτρα του αγώνα κατακτώντας την πρώτη θέση με χρόνο 50.34.

Η ανακοίνωση της ΚΕΠΕ:

«Το Δ.Σ. της Κυπριακής Εθνικής Παραολυμπιακης Επιτροπής συγχαίρει τον Παραολυμπιονικη Αντώνη Αρεστη για τις μεγάλες του επιτυχίες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου. Ο Παραολυμπιονικης μας αγωνίστηκε στα 200μ κατηγορίας Τ 47 και κατέκτησε Αργυρό μετάλλιο με χρόνο 22.71.

Στα 400μ κατηγορίας Τ 47 που αγωνίστηκε ο αθλητης μας με χρόνο 50.98 κατεκτησε το Αργυρό μετάλλιο. Επόμενος στόχος του Παραολυμπιονικη μας το Παγκόσμιο Πρωταθλημα Στίβου που θα διεξαχθεί το 2019».