Δύο στα δύο για τον Κεραυνό, νίκη -και- για την ΑΕΚ

Σάββατο, 14/10/2023 - 21:18

Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Κεραυνός επικρατώντας, για τη 2η αγωνιστική, εκτός έδρας με 80-67 της ΠΑΕΕΚ, η οποία έδωσε το πρώτο της παιχνίδι στη φετινή σεζόν της ΟΠΑΠ Basket League.

Κορυφαίος για την ομάδα του Στροβόλου ο Shavar Lewis Raynolds Jr με 24 πόντους, 4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

H ΠΑΕΕΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού με τον Ikpe για να απαντήσει ο Κεραυνός με τον Τaylor (2-2) για να ακολουθήσει εναλλαγή στο σκορ. Στο 7' ο Ikpe με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα της Κερύνειας με έξι πόντους (16-10). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στον έναν πόντο (18-17) μετά το λέι απ του Τίγκα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου το καλάθι του Day κι ακολούθως το τρίποντο του Τίγκα έφερε την ισοφάριση σε 20-20, με την ομάδα του Στροβόλου να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 12' με το δίποντο του Raynolds. Στο 14' με τρίποντο του Αντρέου το συγκρότημα της Κερύνειας μπήκε μπροστά με πέντε πόντους (29-24). Μέχρι το 18', μετά το τρίποντο του Ikpe η διαφορά ήταν στον έναν πόντο (37-38), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με δύο βολές του Τίγκα και δίποντο του Raynolds που έφεραν τον Κεραυνό μπροστά (37-42).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Day (39-42) για λογαριασμό των γηπεδούχων, όμως στη συνέχεια οι «ερυθροκίτρινοι» άνοιξαν τις διαφορές. Στο 24' ο Spencer έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (40-51). Ο ίδιος καλαθοσφαιριστής πέτυχε τους τελευταίους πέντε πόντους του τρίτου δεκαλέπτου ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ στους είκοσι πόντους (48-68).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΠΑΕΕΚ μείωσε κατά επτά πόντους το σκορ, πετυχαίνοντας 19 πόντους έναντι 12 του Κεραυνού, ο οποίος πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-42, 48-68, 67-80

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Ikpe 25 (4), Day 20 (1), Clark 6, Aντρέου 11 (3), Iερωνυμίδης 5 (1), Παφίτης, Βασιλείου, Γαβριήλ

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Spencer 9 (1), Thornton 8 (1), Στυλιανού 9 (1), Φ. Τίγκας 11 (1), Τaylor 11, Πασιαλής 5, Κουμής, Α. Τίγκας, Raynolds 24 (4)

Η

Κιτρινοπράσινο «ροζ φύλλο» με σπουδαίο δεύτερο δεκάλεπτο

Τις δύο νίκες στην ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ, σε ισάριθμούς αγώνες έφτασε η Πετρολίνα ΑΕΚ, μετά την επικράτηση της επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου στο Αθλητικό Κέντρο «Κίτιον» με 93-71.

Η ομάδα του Καϊμακλίου μπήκε πολύ δυναμικά στο παρκέ, καταφέρνοντας στο πρώτο τρίλεπτο να προηγείται με 10-8, με τους Γουάτσον και Τέντιον να συνεργάζονται στις τρεις προσπάθειες που χάρισαν καλάθια στην ομάδα του Μιχάλη Αρβανίτη. Ακολούθως η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα (7:17) με 19-18 με ωραίο jump shoot του Γκρίφιν. Ο ίδιος επίσης με σουτ από μέση απόσταση ήταν αυτός που είχε διευρύνει τη διαφορά στους έξι, πριν οι δύο ομάδες βαδίσουν για τη δεύτερη περίοδο.

Το προβάδισμα των κιτρινοπράσινων αυξήθηκε στους 11, όταν στο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου, ο Μαντοβάνη ευστόχησε σε δίποντο. Το time-out που ζητήθηκε σε εκείνο το χρονικό σημείο δεν άλλαξε τις ισορροπίες, αν και ο Χειμώνας (13:19) έστειλε τη διαφορά με τρίποντο στους 10. Η ομάδα του Λειβαδιώτη στη συνέχεια έκανε μία σπουδαία αντεπίθεση σκοραρίσματος, όπου με τρίποντα του Σιζόπουλου και του Τζόουνς άνοιξαν τη «ψαλίδα» στους 25. (55-30 λίγο πριν το ημίχρονο)

Ο χρόνος έγινε σύμμαχος στο παιχνίδι των Λαρνακέων, «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στους 28 πόντους. Παρ’ όλα αυτά ο Αχιλλέας δεν τα βαλε κάτω και τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με ωραία προσπάθεια του Χειμώνα και τρίποντο του Vreeken μείωσε στους 22. Στην τελευταία περίοδο τα δεδομένα δεν άλλαξαν με τους κιτρινοπράσινους να παίρνουν το ροζ φύλλο και την ομάδα του Καϊμακλίου να μετρά δεύτερη ήττα σε δύο παιχνίδια.

Δύσκολα βάζει κανείς τίτλο κορυφαίου στην Πετρολίνα ΑΕΚ, μιας και οι Γκρίφιν, Χόλινγκσγουορθ και Τζόουνς ήταν πολύ κοντά από στατιστικής πλευράς, σχεδόν σε όλους τους καθοριστικούς τομείς.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 55-33, 73-50, 93-71

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Γκρίφιν 22, Χόλινγκσγουορθ 19, Τζόουνς 17, Σιμιτζής 6, Μπράουν 9, El Bejjani 2, Σιζόπουλος 12, Γεωργίου, Στυλιανού, Λοιζίδης, Λουκά, Μαντοβάνης 6.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Μιχάλης Αρβανίτης): Μιλίνκοβιτς, Γουάτσον 19, Χειμώνας 10, Χριστούδιας, Σαχπαζίδης, Πηλακούτας 3, Τσίγκας 2, Ανθυμιάδης, Τέντιον 12, Shabazz 12, Vreeken 13