Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι και θα τα παίξει όλα για όλα στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 30/4/2017 - 18:07

Τέτοια παιχνίδια κρίνονται πολλές φορές στο γκολ και στις λεπτομέρειες. Η ΑΕΚ και πέτυχε το τέρμα που της έφτανε για την νίκη και ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές από τον αντίπαλο της. Οι Λαρνακείς σε ένα σφιχτό ματς πάτησαν περισσότερες φορές στην περιοχή του αντιπάλου, ζήτησαν πιο πολύ το τρίποντο και δίκαια το πήραν. Οι γαλάζιοι ανύπαρκτοι επιθετικά, δεν απείλησαν σε κανένα σημείο. Οι γηπεδούχοι πήραν τον πλεονέκτημα για να κυνηγήσουν τον ΑΠΟΕΛ για τον τίτλο.Την ερχόμενη εβδομάδα θα πάνε στο ΓΣΠ για να τα παίξουν όλα για όλα. Αντίθετα για τους Λεμεσιανούς φαίνεται πως σβήνει το όνειρο του τίτλου.

Στο 3' ο Νικολαίδης χαρίστηκε στον Σεμέδο και δεν του έβγαλε την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Τέτε. Στο 14' έγινε η καλύτερη στιγμή του αγώνα, που ήταν για την ΑΕΚ. Δυνατό σουτ του Χέφελ, αποκρούστηκε από τον Βάλε. Στην συνέχεια της φάσης νέο σουτ του Τρουγιόλς βρήκε στα σώματα των αμυντικών του Απόλλωνα.Η δεύτερη... υποψία φάσης σε ένα ημίχρονο που η τακτική και το άγχος του αποτελέσματος νίκησαν το θέαμα, ήταν μια προσπάθεια του Ακοράν, του οποίου η σέντρα σουτ μέσα από την περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Βάλε. Το ημίχρονο έκλεισε με το ''στείρο'' 0-0, καθώς οι δυο προπονητές παρουσιάστηκαν πολύ,προσεκτικοί, έδωσαν έμφαση στην άμυνα και δεν πήραν ρίσκα. Για αυτό και οι φάσεις ήταν με το σταγονόμετρο.

Ο Αυγουστή που είδε την ομάδα του να υστερεί στο δημιουργικό κομμάτι, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη της επανάληψης τον Ντα Σίλβα, αποσύροντας τον Φώτη Παπουλή.Η ΑΕΚ όμως ήταν εκείνη που πήρε τα ηνία και απείλησε με αιχμή του δόρατος τον Τολμές. Ο Γάλλος έχασε την καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο 53' με το σούτ που επιχείρησε να περνά ελάχιστα εκτός εστίας του Βάλε, ενώ δυο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Βάλε.

Στο 59' οι γαλάζιοι απάντησαν στους Λαρνακείς με το σούτ του Ντα Σίλβα να εξουδετερώνεται από τον Πάμπλο.Στο 73' η ΑΕΚ φώναξε για πέναλτι πάνω στον Τομάς απο τον Βινίσιους και πέντε λεπτά αργότερα οι Λαρνακείς που ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους μπήκαν στην θέση του οδηγού. Ο Ακοράν νίκησε έφυγε μόνος του με αντίπαλο τον Βινίσιους, προσπέρασε το εμπόδιο του Βραζιλιάνου και με εξαιρετικό σούτ νίκησε τον Βάλε κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Το γκολ του Ισπανού ήταν αρκετό για το πολύτιμο τρίποντο. Η ΑΕΚ έμεινε ζωντανή για τον τίτλο, προς ώρας βρίσκεται στο -1 από τον ΑΠΟΕΛ και θα παίξει τα ρέστα της στην Λευκωσία, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα των γαλαζοκίτρινων με την ΑΕΛ, που άρχισε στο Τσίρειο.

Οι δηλώσεις του Ιδιάκεθ:''Είδαμε ένα πολύ ωραίο αγώνα ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Νομίζω ότι ήταν από τα καλύτερα παιχνίδια που είδαμε φέτος. Οι παίκτες μου έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ήμασταν πολύ καλοί στην άμυνα. Είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου.  Είχαμε ατυχίες τους τελευταίους μήνες αλλά είμαστε ακόμα σε θέση να διεκδικούμε το πρωτάθλημα. Ήμασταν αρκετούς βαθμούς πίσω όμως στο ποδόσφαιρο όλα συμβαίνουν. Απομένουν τρία ματς, πολλά μπορούν να συμβούν σε αυτά τα τρία παιχνίδια," είπε ο Ισπανός.

Οι δηλώσεις του Αυγουστή:'' Ήταν ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες πρόσεχαν να μην δεχθούν γκολ. Όποια ομάδα έβαζε γκολ θα έπαιρνε τους βαθμούς. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που ήθελε το τρίποντο για να συνεχίσει για να πάρει το πρωτάθλημα. Ήρθαμε με τον ίδιο στόχο αλλά μας επηρέασε το παιχνίδι της Τετάρτης, δεν είχαμε φρεσκάδα. Παίζαμε και η ώρα 16:00. Με τέτοιες καιρικές συνθήκες να παίξεις ποδόσφαιρο είναι πολύ δύσκολο. Δεν μου αρέσει να βρίσκω δικαιολογίες. Θα συνεχίσουμε μέχρι το τέλος και θα προσπαθήσουμε να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται", δήλωσε ο Κύπριος προπονητής.