Έβγαλε την άμυνα της χρονιάς κι έδωσε πρόκριση ο Χάρντεν

Πέμπτη, 3/9/2020 - 09:46

Φημίζεται για την επιθετική του δεινότητα, κατηγορείται για την αδιαφορία του στην άμυνα, αλλά τελικά ο Τζέιμς Χάρντεν με μια τάπα στα 4’’ πριν από τη λήξη πάνω στον Ντορτ χάρισε την πρόκριση στα ημιτελικά της Δυτικής Περιφέρειας στους Χιούστον Ρόκετς.

Οι Τεξανοί επικράτησαν 104-102, έκαναν το 4-3 των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ που αν μη τι άλλο αποχωρούν από τη «φούσκα« με ψηλά το κεφάλι- και θα αντιμετωπίσουν τους Λος Άντζελες Λέικερς που εδώ και μερικές μέρες ξεκουράζονται μετά την πρόκρισή τους επί των Πόρτλαντ Τρελ Μπλέιζερς.

Σε ένα πολύ κλειστό ματς, που καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε πάνω από 8 πόντους, όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά που κυριάρχησαν οι άμυνες και τα εκατέρωθεν λάθη. Με το σκορ 99-99 στα 3:40 πριν από τη λήξη, ο Χάρντεν με λέι-απ έκανε το 101-99 και αφού ακολούθησαν πολλές άστοχες επιθέσεις, ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ήταν αυτός που με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους Θάντερ (102-101) 1:40 πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Η απάντηση του Τάκερ (102-103) ήταν άμεση κι όλα κρίθηκαν στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν οι Πολ και Σρέντερ δεν βρήκαν ελεύθερο σουτ, η μπάλα έφτασε στον Ντορτ, που στην προσπάθειά του για τρεις πόντους, δέχθηκε μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα από τον «μούσια«, που χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Ο ηγέτης των νικητών είχε ένα ήρεμο βράδυ επιθετικά με 17 πόντους και 9 ασίστ, με τους Γκόρντον και Κόβινγκτον να είναι οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα τους με 21 πόντους, ενώ ο Γουέστμπρουκ σταμάτησε στους 20 πόντους.

Τριπλ-νταμπλ είχε ο Κρις Πολ με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντορτ που σταμάτησε στους 30 πόντους με 6 τρίποντα.