Έχασε, αλλά στην Αρένα θα είναι αλλιώς

Πέμπτη, 27/7/2017 - 23:29

Ο Απόλλωνας δεν τα κατάφερε τελικά στην Σκωτία αφου γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Αμπερτίν. Το σκορ αφήνει περιθώρια στους κυπελλούχους Κύπρου οι οποίοι στον επαναληπτικό έχουν όλα τα φόντα να πάρουν την νικη-πρόκριση στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λίγκ.

Η Αμπερτίν ξεκίνησε το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο, αφού μόλις στο 5΄ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Κρίστιε ο οποίος με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά απείλησε μόνο με την Άλεξ Ντα Σίλβα στο 41΄ όταν ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή όμως ανέκοψαν την προσπάθεια του οι αμυντικοί της γηπεδούχου ομάδας.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας ήταν αναγκασμένος να επιτεθεί, κάτι που έκανε. Οι κυπελλούχοι έλεγξαν το παιχνίδι και κατάφεραν στο 59΄ να ισοφαρίσουν με δημιουργό τον νεαποκτηθή Γιάκολις ο οποίος με ατοιμική προσπάθεια έκανε την μπαλιά με τον Ζάντερ να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στους πανηγυρισμούς του γκολ της ισοφάρισης, αποβλήθηκε ο Σωφρόνης Αυγουστή αφού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα, στο 71', αποβλήθηκε και ο Σακέτι με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τον Απόλλωνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Όπως ήταν αναμενόμενο η Αμπερντίν πίεσε τα εναπομείναντα λεπτά με αποτέλεσμα στο 78΄ να πάρει εκ νέου προβάδισμα με τον Σχίννιε ο οποίος έκανε το 2-1.

Αμπερντίν: Lewis, Logan, Shinnie, Considine, O'Connor, Reynolds (76'Wright), McLean, Stewart, Maynard (61'Stockley), Mackay-Steven (61' Árnason), Christie.

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Χάμπος, Άλεξ (46'Γιάκολις), Σκέμπρι (70'Άλεφ),  Σαρδινέρο (81'Βασιλείου), Μάγκλιτσα.