Έχασε σωρεία ευκαιριών και... δυο βαθμούς (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 11/3/2018 - 17:58

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 στο ΓΣΠ. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι ειδικά στο δεύτερο μέρος, έχασαν αρκετές ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Πλέον βρίσκονται στο +3 από τον Απόλλωνα με την ομάδα όμως της Λεμεσού να παίζει εκτός έδρας σε λίγη ώρα (19:00) με την Ανόρθωση εκτός έδρας.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ είχε ελάχιστες ευκαιρίες και αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο.

Α΄ ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ από τα πρώτα λεπτά έδειξε πιο ορεξάτος θέλοντας να κρατήσει μπάλα και να ελέγξει το παιχνίδι.

Στα πρώτα δέκα λεπτά τα δυο σουτ από Ζαχίντ και Εμπεσίλιο αποκρούστηκαν από τον Πάμπλο.

Σταδιακά ο αγώνας έγινε αρκετά αργός με τα φάουλ και το παιχνίδι κέντρου να κυριαρχεί, αποτέλεσμα να μην καταγραφεί κάποια αξιόλογη φάση μέχρι και το 27ο λεπτό, όταν και ο Εμπεσίλιο πίεσε τον Πάμπλο, ο οποίος έδιωξε πάνω στον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ, η μπάλα όμως κατέληξε έξω.

Στο 40΄ και πάλι ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει με τον Εμπεσίλιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Πάμπλο θα διώξει δύσκολα.

Στο 44΄ η ΑΕΚ θα καταγράψει την πρώτη της τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, όμως το σουτ του Κάσες πέρασε λίγο έξω.

Στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ θα έχει δυο πολύ καλές φάσεις με Ντελατόρε και Σάλαϊ όμως και στις δυο περιπτώσεις τα σουτ τους θα διώξει σε κόρνερ ο Πάμπλο.

Β΄ ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκα και οι δυο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας ένα γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος θα έρθει για τον ΑΠΟΕΛ στο 51΄ όταν ο Ντελατόρε θα γυρίσει από τα δεξιά όμως ο Ενσούε δεν θα βρει καλά την μπάλα και θα χαθεί πολύ καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Στο 58΄ ο Γιάννου σούταρε, όμως ο Πέρεθ απέκρουσε εύκολα.

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 65΄.Ο Τρισκόφσκι έκανε την μπαλιά από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ακοράν άργησε, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 72΄ ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει ευκαιρία με τον Ποτέ. Ο Εμπεσίλιο έκανε την κάθετη μπαλιά, ο Ποτέ πέρασε και τον Πάμπλο από πλάγια όμως η μπάλα στο σουτ του πέρασε έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ με την είσοδο των Ποτέ, Αλωνεύτη και Ορ ανέβασε στροφές σταδιακά πιέζοντας να φτάσει στο γκολ πιθανότατα θα του έδινε την νίκη.

Στο δίλεπτο 76΄-77΄ ο ΑΠΟΕΛ θα φτάσει κοντά στο γκολ με τον Νσούε, όμως και τις δυο φορές ο Πάμπλο θα διώξει σε κόρνερ.

Στο 82΄ νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ποτέ, όμως το σουτ του από πλάγια πέρασε έξω.

Στο 89΄ κεφαλιά του Μοϊσοφ έδιωξε σε κόρνερ ο Πέρεθ.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Ενσούε, Πολιάκοφ, Καρλάο, Ιωάννου, Φαρίας, Μοράις (68' Αλωνεύτης), Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Σαλάι (60' Ποτέ), Ντελατόρε (68' Ορ)

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Μοΐσοφ, Καταλά, Νέλσον, Λαρένα, Κάσες (80' Λαμπάν), Ακοράν, Τομάς (73' Χέφελ), Τρισκόφσκι, Γιάννου