Έδειξε χαρακτήρα, ανέτρεψε το σκορ και πήρε τους πολύτιμους βαθμούς (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 13/1/2019 - 17:53

Ο Απόλλωνας παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Ομόνοια από το γκολ του Τζιωνή στο πρώτο ημίχρονο, εντούτοις κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω και να πάρει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς της νίκης με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Μπρου και Ζελάγια.

Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στο παιχνίδι. Το πρώτο για την Ομόνοια και το δεύτερο για τον Απόλλωνα.

Mε την νίκη τους αυτοί οι γηπεδούχοι έπιασαν την ΑΕΛ στην δεύτερη θέση η οποία έχει αγώνα λιγότερο, ενώ βρίσκονται στο -4 από τον ΑΠΟΕΛ και την πρώτη θέση. Από την άλλη πλευρά η Ομόνοια με την ήττα της παρέμεινε στην 7η θέση και στο -2 από την εξάδα.

A΄ ημίχρονο:

Πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή θα έρθει για την Ομόνοια στο 12΄, όμως ο Κούσουλος δεν θα σουτάρει καλά και έτσι θα απομακρυνθεί ο κίνδυνο για τον Απόλλωνα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας θα απειλήσει με απευθείας φάουλ του Μάρκοβιτς.

Στο 23΄ η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί με τον Tζιωνή. Ο Ντάρμπισαϊαρ έδωσε στον νεαρό ο οποίος γύρισε όμορφα μέσα στην περιοχή και με συρτό σουτ νίκησε τον Βάλε.

Δυο λεπτά αργότερα η Ομόνοια απείλησε εκ νέου με μακρινό σουτ του Γκόμεθ, το οποίο όμως έφυγε ψηλά.

Από μία ανγκαστική αλλαγή για τις δύο ομάδες... Φακούντο αντί Παπουλή και Μαυρίας αντί Ζίβετς.

Β΄ ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας ουσιαστικά στην πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπρου (57΄). Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Ομόνοιας και ο Μπρου με σουτ την έστειλε την μπάλα στην εστία του Μεχίας.

Στο 60΄ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάμπου θα αποκρουστεί από τον Ισπανό τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

Στο 62΄ η Ομόνοια θα απειλήσει από στημένη φάση. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Ανέβασε στροφές ο Απόλλωνας στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας την ολική ανατροπή του σκορ.

Στο 69΄ ο Απόλλωνας θα απειλήσει και πάλι. Ο Σαρδινέρο κέρδισε την κόντρα από τον Μεχίας, η μπάλα κατέληξε στον Ζελάγια  όμως ο Κούσουλος έσωσε πάνω στην γραμμή την βέβαιη παραβίαση.

Στο 72΄ ο Απόλλωνας ανατρέπει το παιχνίδι με τον Ζελάγια. Ο Φακούντο έκανε την κάθετη πάσα στον Πέδρο ο οποίος γύρισε στην περιοχή με τον Αργεντίνο να κάνει το 2-1 και να δίνει προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Στο 80΄ ο Απόλλωνας πλησίασε και σε ένα τρίτο γκολ όμως τα βολέ του Κερμπρ και η προβολή του Μάρκοβιτς σταμάτησαν στην Μεχίας.

Στο 85΄ το σουτ του Ντάρμπισαϊαρ δεν ανησυχεί τον Βάλε.

Στο 87΄ ο Απόλλωνας θα έχει νέα ευκαιρία, ο Περέιρα όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Λίγο πριν το τέλος και πάλι οι γηπεδούχοι θα απειλήσουν, το τέτ-α-τετ όμως του Μάρκοβιτς θα αποκρούσει ο Μεχίας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Ουεντραόγκο (46΄Σαρδινέρο) Ρομπέρζ, Κερμπρ, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Μπρου, Παπουλής (24΄Φακούντο) Σκέμπρι, Ζελάγια (76΄Σακέτι)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Γκαφούρ, Κούσουλος, Λόρα, Λόπεθ, Κατελάρης, Γκόμεθ (65΄Κολοβός) Τζιωνής (75΄Ατζαγκούν) Σοάρες, Ζίβετς (40΄Μαυρίας) Ντάρμπισαϊαρ