Έδειξε χαρακτήρα και πέρασε από τη Σαρδηνία η Ίντερ

Κυριακή, 13/12/2020 - 16:04

Μπορεί η ευρωπαϊκή της περιπέτεια να ολοκληρώθηκε μεσοβδόμαδα άδοξα, αλλά… μέσα τα πάει εσχάτως εξαιρετικά η Ίντερ. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έφτασε σε τέταρτη σερί νίκη περνώντας με 3-1 από τη Σαρδηνία απέναντι στην Κάλιαρι για την 11η αγωνιστική.

Το ματς έδειχνε να στραβώνει για τα καλά στους «νερατζούρι», όταν στο 42’ ο Ρικάρντο Σοτίλ με διαγώνιο αριστερό σουτ νίκησε τον Σαμίρ Χαντάνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν αγχωμένοι, αλλά κατόρθωσαν με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά να κάνουν την ανατροπή. Ο Νικολό Μπαρέλα με φοβερό βολέ λίγο μέσα από την περιοχή στο 77’ ισοφάρισε και στο 84’ ο Ντανίλο Ντ’ Αμπρόζιο, δευτερόλεπτα αφότου είχε περάσει στη θέση του Ασράφ Χακίμι, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-2. Στις καθυστερήσεις ο Ρομάλου Λουκάκου βρήκε στο… ξέφωτο και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων μπαίνοντας με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Με τη νίκη αυτή η Ίντερ έφτασε στους 24 βαθμούς και είναι στο -2 από την πρώτη Μίλαν, που έχει ματς λιγότερο.