Έφυγε με το 3/3 από την έδρα της Γαλατασαράι η Μπάγερν Μονάχου

Τρίτη, 24/10/2023 - 21:45

Δυσκολεύτηκε στο πρώτο, αλλά... πάτησε γκάζι και «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Γαλατασαράι η Μπάγερν Μονάχου!

Οι Βαυαροί πήραν το προβάδισμα στο 8' με τον Κομάν, αλλά στη συνέχεια αντιμετώπισαν δυσκολίες, απειλήθηκαν σε πολλές περιπτώσεις και ισοφαρίστηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ικάρντι στο 30', πριν κυριαρχήσουν στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας το τρίποντο της νίκης (3-1)χάρη στα γκολ των Κέιν (73') και Μουσιάλα (79'), κάνοντας το 3/3 και «αγγίζοντας» πλέον όχι απλώς την πρόκριση στη φάση των «16» του φετινού Champions League, αλλά και την πρωτιά του 1ου ομίλου.

Ισορροπημένη στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με την Μπάγερν να παίρνει το προβάδισμα στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε (8'), μετά από πάσα του Σανέ, λάθος τάκλιν του Καρατάς και ιδανικό τελείωμα της φάσης από τον Κομάν. Ωστόσο, η Γαλατασαράι αντέδρασε άμεσα, με τον Ούλραϊχ να αρνείται την ισοφάριση στον Ακτούρκογλου με εντυπωσιακή επέμβαση, ένα λεπτό αργότερα.

Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 30', με τον Ικάρντι να παίρνει πέναλτι από τον Κίμιχ και να εκτελεί εύστοχα αλά... Πανένκα, ενώ στο 39' ο Αργεντινός επιθετικός είχε δοκάρι με κεφαλιά, πριν ο Ούλραϊχ σταματήσει ξανά τον Ακτούρκογλου στο 45', αυτή τη φορά σε τετ-α-τετ.

Διαφορετική η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με την Μπάγερν να παίρνει την κατοχή της μπάλας και να κυριαρχεί, χάνοντας πολλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία της αντιπάλου της. Τελικά, οι πρωταθλητές Γερμανίας πήραν ξανά το προβάδισμα στο 74', μετά από όμορφη συνεργασία Μαζράουι, Μουσιάλα και Κέιν, με τον Άγγλο επιθετικό να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 79' με υπέροχο σουτ ο Μουσιάλα, ενώ μέχρι και το τέλος είχε αρκετές ακόμα ευκαιρίες για να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της.