Αθλητικά

«Έφυγε» στα 43 του χρόνια ο ποδοσφαιριστής Φερνάντο Ρίκσεν

ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΡΙΣΚΕΝ

Ο Φερνάντο Ρίκσεν πάλεψε σκληρά με την αμυοτροφική πλευρική σκλήρυνση που τον ταλαιπωρούσε. Κέρδισε όσο περισσότερο χρόνο μπορούσε και την Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 43 ετών.

Από τον Ιούνιο έλεγε ότι χάνει τη μάχη αμυοτροφική πλευρική σκλήρυνση. Λάθος. Κάθε μέρα διέψευδε και τον ίδιο του τον εαυτό κερδίζοντας χρόνο. Ο άλλοτε άσος της Ρέιντζερς, Φερνάντο Ρίκσεν, εν τέλει απεβίωσε σήμερα βυθίζοντας στο πένθος την οικογένεια του κι αυτή των «διαμαρτυρόμενων» της Γλασκώβης.

«Το σώμα δεν δουλεύει πια και το μυαλό σου λειτουργεί χωρίς προβλήματα. Σταδιακά χάνεις την ομιλία σου, μετά τα πόδια σου αρχίζουν να τρέμουν και στο τέλος δεν μπορείς να τα αισθανθείς και πέφτεις, εξ' ου και τα σημάδια που έχω.

Το μυαλό σου, ωστόσο, μπορεί και αντιλαμβάνεται τα πάντα. Το πιο δύσκολο για εμένα είναι ότι έχασα την ανεξαρτησία μου και τώρα ζητώ βοήθεια. Αυτό είναι το πιο δύσκολο για εμένα. Μέχρι και τώρα έχω ελπίδα ότι ίσως να είμαι ο πρώτος που θα νικήσει τη νόσο, όμως ταυτόχρονα είμαι και ρεαλιστής.

Ξέρω ότι ο χρόνος μου τελειώνει. Το μόνο που έχω να κάνω είναι συνεχίσω να μάχομαι, αν και κάποιες φορές μου είναι αδύνατο», έλεγε ο Ρίκσεν στα μέσα Ιουνίου.

Έλεγε πως του ήταν αδύνατον να παλεύει. Όμως, το έκανε τόσο γενναία δίνοντας μαθήματα σε όλους μας.

Η πορεία του

Ο Ρίκσεν γεννήθηκε στις 27/7 του 1976 στο Λίμπουργκ της Ολλανδίας.

Το 1994 έγινε επαγγελματίας στην Φορτούνα Σίταρντ και το 1997 πήγε στην Άλκμααρ για να μετακομίσει στο 2000 στην Ρέιντζερς.

Το 2006 αγωνίστηκε δανεικός στην Ζενίτ και το 2010 επέστρεψε στην ομάδα όπου  ξεκίνησε την καριέρα του, την Φορτούνα Σίταρντ.

Από το 2000 έως το 2003 έπαιξε 12 φορές με τα χρώματα της εθνικής Ολλανδίας.

Στην καριέρα του κατέκτησε με την Ρέιντζερς: τρεις φορές το πρωτάθλημα, 2 το Κύπελλο κι άλλες 2 το League Cup Σκωτίας.

Με την Άλμααρ πανηγύρισε το πρωτάθλημα τη σεζόν 1997-1998 και με τη Ζενίτ πήρε τα πάντα σχεδόν κατακτώντας το ρωσικό πρωτάθλημα, το Κύπελλο, το UEFA και το Super Cup.

Επόμενο άρθρο

Δύσκολα και πάλι ο Μοϊσόφ για την ΑΕΚ

Δεν θα βρίσκεται ούτε αυτή την εβδομάδα στη διάθεση του Ιμανόλ Ιδιάκεθ
18/09/2019 - 16:24

ΣχετικέςΕιδήσεις

Νεκρός από πυροβολισμούς ο αδερφός του Οριέ

O 26χρονος άνδρας πυροβολήθηκε δύο φορές έξω από νυχτερινό κέντρο
13/07/2020 - 11:31

"Έφυγε" από τη ζωή η σύζυγος του Τζον Τραβόλτα, Κέλλυ Πρέστον (ΦΩΤΟ)

Την δυσάρεστη είδηση γνωστοποίησε ο γνωστός ηθοποιός
13/07/2020 - 09:25

Update: Θετικός σε κορωνοϊό παίκτης του ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ενημέρωσαν επίσημα για το γεγονός, χωρίς να τον κατονομάζουν
10/07/2020 - 16:22

Η στιγμή που κεραυνός χτυπάει τερματοφύλακα (ΒΙΝΤΕΟ)

Βρίσκεται σε σταθερή κατάσταση, το καρδιογράφημα ήταν καλό, ενώ έχει υποστεί εγκαύματα
06/07/2020 - 17:31

Απεβίωσε λόγω κορωνοϊού ο πατέρας του Νουρμαγκομέντοφ

Δύσκολες ώρες για τον Ρώσο μαχητή μετά την απώλεια του πατέρα του λόγω του ιού
03/07/2020 - 15:53

20 νέα περιστατικά κορωνοϊού στην Ελλάδα και ένα νέος θάνατος

192 οι νεκροί από την πανδημία στη χώρα
30/06/2020 - 19:16

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Καραγιάννης: Ο ιός είναι στην κοινότητα, να προσδιορίσουμε πώς κόλλησαν (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι είπε ο Καθηγητής για το ενδεχόμενο ένταξης της Ελλάδας στην Β' Κατηγορία

Δύο νεκροί στην άσφαλτο σε μερικά λεπτά (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο ανθρώπινος παράγοντας οφείλεται για το 95% των 52 δυστυχημάτων του 2019

Μέχρι 12 Αυγούστου τα τεστ σε 10,000 εργαζόμενους

Τα σημεία δειγματοληψίας και οι εργαζόμενοι στους οποίους απευθύνεται το πρόγραμμα
Ελλάδα

Στα 31 τα νέα κρούσματα το τελευταίο 24ωρο στην Ελλάδα

Τα 4 εντοπίστηκαν από ελέγχους στις πύλες εισόδου της χώρας

Ο Ερντογάν υπερβαίνει τα εσκαμμένα, λέει ο Νίκος Δένδιας

"Δεν είναι ελληνοτουρκικό αλλά παγκόσμιο ζήτημα" η απόφαση μετατροπής της Αγίας Σοφίας

Νέα έκτακτα μέτρα για την είσοδο από τον Προμαχώνα

Ποιοι είναι οι περιορισμοί σύμφωνα με την κοινή Υπουργική Απόφαση
Διεθνή

Δημοσκόπηση δείχνει «μοιρασμένο» τον τουρκικό λαό για το θέμα της Αγίας Σοφιάς

Παράλληλα, ο Δήμαρχος της Κωνσταντινούπολης «αδειάζει» τον Τούρκο Πρόεδρο

Βραζιλία: 641 θάνατοι, σχεδόν 25.000 κρούσματα σε 24 ώρες

Χαρακτηρίζονται υποτιμημένα σε σημαντικό βαθμό σε σχέση με την πραγματικότητα τα δεδομένα

tv news

Ο Νίκος μαθαίνει ότι η Αλίκη είναι νεκρή και όλο το σκοτεινό παρελθόν της...

«Έρωτας Μετά» Δείτε τις εξελίξεις στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας εδώ!
Alpha TV Κύπρου

Η ώρα του μεγάλου ξεκαθαρίσματος ήρθε για όλους!

Ελάτε στη θέση τους…για τελευταία φορά αυτή τη σεζόν!​​​​​​​ [Περιλήψεις]
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 13/07/2020 - 15:30Η ΦΑΜΙΛΙΑ