Έχασε αλλά είναι «ζωντανός» ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 25/7/2019 - 23:53

Mπορεί να προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Φώτη Παπουλή στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης όμως εν τέλει δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας και γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Σάμροκ Ρόβερς.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατάφερε να δείξει στον αγωνιστικό χώρο την ανωτερότητα της.

Να σημειώσουμε ότι οι «γαλάζιοι» ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Εστεμπάν Σακέττι.

Πλέον, τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό του ΓΣΠ την ερχόμενη εβδομάδα. Ο νικητής του ζευγαριού του Απόλλωνα θα αντιμετωπίσει την Αούστρια Βιέννης.

Μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Παπουλής έβαλε σε θέση «οδηγού» τον Απόλλωνα. Ο αρχηγός του Απόλλωνα, κατέβασε με το στήθος εκτός περιοχής και με ντροπ έκανε το βολέ για να στείλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μάνους και να κάνει το 0-1.

α

Η «απάντηση» των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει καθώς στο 14ο λεπτό έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκράσε κέρδισε στον αέρα τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα και με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα στο 19ο λεπτό μετά από ευθύβολο σουτ του Πέδρο στην κίνηση. Ο τερματοφύλακας της Σάρμοκ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γιαννιώτας έκανε τη κίνηση εκτός περιοχής «έκοψε» προς τα μέσα και έκανε το σουτ αναγκάζοντας εκ νέου τον τερματοφύλακα της Σάρμοκ σε δύσκολο επέμβαση.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά και δεν είχαμε κάτι άλλο αξιόλογο.

Στο 59ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Έκτέλεσαν το φάουλ από πλάγια θέση και ο Λόπες πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα για το 2-1.

α

Στο 67ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Γκράσε η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ελβετού τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Στη συνέχεια, προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις από πλάγια ο Απόλλωνας, όμως η Σάμροκ ήταν στημένη πίσω χαμηλά στο γήπεδο δυσκολεύοντας το έργο των «γαλάζιων».

Έντεκα λεπτά πριν από το τέλος, άλλη μια καλή στιγμή για τη Σάμροκ. Οι γηπεδούχοι έδωσαν κάθετη στο χώρο προς το μέρος του Γκριν ο οποίος πρόλαβε στην έξοδο τον Μολ, όμως το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γιαννιώτας λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ελλαδίτης μέσος, κατέβασε εντός περιοχής, έστρωσε και σούταρε χαμηλά, αλλά η προσπάθειά του πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μολ.

Στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Σακέττι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον αντίπαλο.

Σάμροκ Ρόβερς (Στέφεν Μπράντλι): Μάνους, Μπολέ, Λόπες, Γκράσε, Μπόλγκερ, Φιν (Ονίλ 77΄), Καρ (Γκριν 65΄), ΜακΕνέφ (Γουότς 84΄), Καβανάχ, Ομπριέν, Μπίρνι.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Μπεσάτ, Σάλαϊ, Γιούστε, Πέδρο, Σακέττι, Μάρκοβιτς, Παπουλής (Αγκίρε 72΄), Πίττας (Γκάπκε 62΄), Γιαννιώτας, Ζελάγια (Περέιρα 81΄).

Οι δηλώσεις του Αυγουστή:

Για τα γκολ από στημένα: «Αυτό είναι το θέμα που μας στεναχωρεί για τους ποδοσφαιριστές αλλά και τους ίδιους. Ξεκινήσαμε πολύ καλά όμως σε όλα τα στημένα είχαμε πανικό χωρίς λόγο και δεχθήκαμε δυο γκολ. Το ξέραμε, δουλέψαμε σε αυτό αλλά τελικά έτσι ήρθαν τα γκολ».

Για την εικόνα του δευτέρου μέρους: «Κάποια πράγματα δεν σου βγαίνουν. Είδαμε πως από στημένα μας δημιούργησαν προβλήματα. Αν δουλεύαμε καλύτερα στο επιθετικό κομμάτι μπορούσαμε να πάμε καλύτερα. Θα πάμε για να το ανατρέψουμε, έχουμε μια βδομάδα να δουλέψουμε».

Για τη Σάμροκ: «Είναι μια πολύ καλή ομάδα, τρέχει πολύ αλλά έχουμε κι εμείς καλή ομάδα».

Για την αποβολή του Σακέττι: «Ακόμα και με δέκα το ελέγχαμε. Πρέπει να δούμε τα λάθη μας, να τα διορθώσουμε. Είδατε όμως και τη βοήθεια που παίρνουν από τον κόσμο σε αυτές τις έδρες. Αν δε βρούμε τρόπο να έχουμε και εμείς την έδρα, θα έχουμε πρόβλημα όλοι όχι μόνο ο Απόλλωνας. Ήσασταν παρών και είδατε πόσο τους βοήθησε ο κόσμος».