Έχασε από τη Ροστόκ ο Κεραυνός και αναμένει αν συνεχίζει στην Ευρώπη

Πέμπτη, 5/10/2023 - 21:04

Την εντός έδρας ήττα από τη Γερμανική Seawolves Rostock, ο Κεραυνός και έτσι η ομάδα της Γερμανίας να είναι αυτή που πήρε την πρόκριση μέσα από τα παιχνίδια για τον 6ο προκριματικό όμιλο της διοργάνωσης.

Όσο για τον Κεραυνό, η Ερυθροκίτρινη ομάδα θα πρέπει να περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων για την προκριματική φάση των ομίλων, ούτως ώστε να γνωρίζει αν θα προκριθεί στους ομίλους, ανάμεσα στις καλύτερες ομάδες που τερμάτισαν στη 2η θέση των προκριματικών ομίλων. Η Seawolves Rostock, κέρδισε τους Ερυθροκίτρινους με 93-74.

Η Γερμανική ομάδα, είχε επιβάλει έναν γρήγορο ρυθμό, σε αρκετά χρονικά σημεία της αναμέτρησης, τη στιγμή που είχε αποκτήσει ένα προβάδισμα 14 πόντων στο ημίχρονο, αλλά παρότι στις αρχές της επανάληψης, ο Κεραυνός μείωσε μέχρι και στο καλάθι (60-58), εν τούτοις η ομάδα του Ροστόκ, βρήκε και πάλι τις λύσεις, που τελικά την οδήγησαν στη νίκη-πρόκριση για τους ομίλους.

Μεγάλο πλήγμα για τον Κεραυνό, ήταν η αναγκαστική αποχώρηση του αρχηγού του, Σάιμον Μιχαήλ, από τις αρχές του αγώνα, απουσία που όπως φάνηκε, κόστισε αρκετά στον Κεραυνό.

Με ένα απροσδόκητο, αλλά μεγάλο πρόβλημα για τον Κεραυνό ξεκίνησε η αποψινή αναμέτρηση, καθώς ο αρχηγός της ομάδας, ο διεθνής άσος, Σάιμον Μιχαήλ, πάτησε άσχημα το πόδι του και αναγκαστικά, αποχώρησε από το γήπεδο.

Όσο για την εικόνα της 1ης περιόδου, το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με τον Κεραυνό να αποκτά ένα ελαφρύ προβάδισμα στην αρχή, αλλά στη συνέχεια, η βελτιωμένη άμυνα της Γερμανικής ομάδας, συν ο γρήγορος ρυθμός που είχαν στο παιχνίδι τους, ήταν τα στοιχεία που τους έβαλαν μπροστά στο σκορ με το τέλος της 1ης περιόδου. Στο σημείο αυτό, η Ροστόκ προηγήθηκε με 22-15.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο γρήγορο ρυθμό που υπήρχε 1η περίοδο και παρότι στην αρχή, ο Κεραυνός πλησίασε, εν τούτοις στη συνέχεια οι Γερμανοί, άνοιξαν τη διαφορά στο +11 (34-21). Οι Ερυθροκίτρινοι, έπρεπε να βρουν λύσεις κυρίως στην άμυνα.

Όμως ο συνεχιζόμενος γρήγορος ρυθμός, ευνοούσε τους Γερμανούς, που συντηρούσαν τη διαφορά πάνω από το +10, ενώ με την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου, προηγήθηκαν με 48-34.

Προσπάθεια για να «επιστρέψει» στο παιχνίδι, έκανε στην αρχή της 3ης περιόδου ο Κεραυνός, που με 7-0 σερί μείωσε σε 48-41. Μια δραστική μείωση της διαφοράς, που ανέβαζε και ψυχολογικά τους Ερυθροκίτρινους, οι οποίοι λίγο μετά, ανέβασαν το σερί τους στο 11-0 και έτσι, η διαφορά έπεσε στο τρίποντο (48-45).

Ήταν ένα χρονικό διάστημα στο οποίο ο Κεραυνός είχε επιβληθεί ολοκληρωτικά, χάριν στη δυνατή του άμυνα, στο δικό του γρήγορο ρυθμό και την ευστοχία στην επίθεση.

Πλέον το παιχνίδι… ξεκινούσε από την αρχή, μιας και η διακύμανση, κυμαινόταν γύρω από το εύθραυστο +3 για τη Γερμανική ομάδα.

Στη συνέχεια ο Κεραυνός έριξε τη διαφορά στο καλάθι (60-58), αλλά με 5-0 σερί, οι Γερμανοί ανέβηκαν στο +7, δηλαδή με 65-58, που ήταν και το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου.

Με αρκετό ενδιαφέρον αναμενόταν η 4η περίοδος.

Όμως, ήταν μια άσχημη εξέλιξη, το προβάδισμα με +16 (74-58), που απέκτησε στο ξεκίνημα, η Γερμανική ομάδα, της οποίας το σερί, είχε φθάσει στο 14-0.

Πλέον, η κατάσταση δυσκόλευε για τον Κεραυνό, που είχε εναντίον του και το χρονόμετρο…

Εν τέλει, ο Κεραυνός δεν κατάφερε να φθάσει σε κάποιαν ανατροπή και τελικά, η ομάδα του Ροστόκ, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 93-74.

Δεκάλεπτα: 22-15, 48-34, 65-58, 93-74.

Seawolves Rostock (C. W. Held): Alston 13 (2), Carter 8, Drews 3 (1), Gloger 6, Nelson 13 (3), Amaize 14 (2), Goodwin 10, Lockett 12 (2), Smith 11 (1), Theis 3 (1).

Κεραυνός (Μ. Κακιούζης): Nunes 5 (1), Reynolds 16 (2), Spencer 17 (3), Taylor 14, Thornton 14 (1), Κουμής, Μιχαήλ, Φ. Τίγκας 4, Πασιαλής, Στυλιανού 4.