Έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από την ΑΕΚ, αλλά έμεινε πρώτος ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 14/1/2024 - 22:37

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο ντέρμπι της «OPAP Arena» για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Super League, διατηρώντας την μνεταξύ τους διαφορά στο -2, με την πρώτη να παραμένει στην τρίτη θέση και τον δεύτερο να διατηρείται στην κορυφή μαζί με τοιν ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με γκολ του Γκαρσία στο 24’, για να έρθει η απάντηση του «τριφυλλιού» εις διπλούν από τους στόπερ Γεντβάι και Αράο, με κεφαλιές στο 31’ και στο 66’. Τελικά, ξανά ο Γκαρσία… λύτρωσε την ομάδα του, ισοφαρίζοντας με πέναλτι στο έκτο λεπτό του επιπλέον χρόνου.

Μέτρια η ΑΕΚ με εξαίρεση το καλό της ξεκίνημα στην επανάληψη, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε μια καλύτερη συνολικά εμφάνιση στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να το γυρίσει μέχρι τις καθυστερήσεις.

«Παραφωνία» του χορταστικού σημερινού ματς ο διαιτητής Αλ Χακίμ, που δεν έδωσε το πέναλτι του Πινέδα στον Βέρμπιτς, στο 56ο λεπτό, με το σκορ το 1-1.

Η ομάδα του Αλμέιδα παίζει με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, ενώ οι «πράσινοι» υποδέχονται τον Αστέρα Τρίπολης, την επόμενη Κυριακή (21/01). Τέσσερις ημέρες νωρίτερα, αμφότερες οι ομάδες έχουν τις ρεβάνς στο Κύπελλο, με Άρη και Ολυμπιακό αντίστοιχα.