Έκαμψε την αντίσταση του Ντιμιτρόφ και προκρίθηκε ο Τζόκοβιτς

Σάββατο, 21/1/2023 - 13:23

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς δεν καταλαβαίνει ούτε από τραυματισμούς, ούτε από τίποτα. Ο 35χρονος Σέρβος νίκησε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 7-6(7), 6-3, 6-4 και πέρασε στη φάση των «16» στο Australian Open, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό, Άλεξ ντε Μινόρ και πριν από μια ενδεχόμενη συνάντηση με τους Ρούμπλεφ ή Ρούνε για μια θέση στα ημιτελικά.

Ο Τζόκοβιτς προκρίθηκε για 15η φορά στον 4ο γύρο του Australian Open, νικώντας σε ένα ακόμα αγώνα τους πόνους στον αριστερό μηρό. Χαρακτηριστική ήταν η στιμή με την πτώση του στο νικητήριο πόντο του 1ου σετ, καθώς δεν μπόρεσε να διατηρήσει την ισορροπία του σώματός του.

Αυτός ο κερδισμένος πόντος έδωσε περισσότερη - ψυχική - δύναμη στον Τζόκοβιτς, απέναντι στον Ντιμιτρόφ που πέταξε τις ευκαιρίες να πάρει τα σετ και να βάλει πιο δύσκολα στον μεγάλο αντίπαλό του.

Ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε με 5-3, είδε όμως τον Ντιμιτρόφ να προσπερνά 6-5. Στο 12ο γκέιμ ο Ντιμιτρόφ έχασε δύο set points, πριν ο Τζόκοβιτς οδηγήσει το σετ πστο tie break. Εκεί ο Τζόκοβιτς έχασε με τη σειρά του match point στο 6-5, έσωσε άλλο ένα στο 6-7 και με δύο φόρχαντ winners και ένα λάθος του Ντιμιτρόφ έφθασε στο 9-7.

Σε γκέιμ 18 πόντων ο Ντιμιτρόφ διατήρησε το σερβίς του για το 2-2 στο 2ο σετ, όμως δεν τα κατάφερε, με τον Τζόκοβιτς να ξεφεύγει με 4-2 και με love game να κλείνει το σετ στο 6-3.

Ο Σέρβος άρχισε με break στο 3ο σετ, μετά από μάχη διατήρησε το σερβίς του (2-0). Ακολούθησαν τέσσερα διαδιχικά games με break, για το 4-2, ο Ντιμιτρόφ μείωσε σε 4-3 και 5-4, όμως ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε 40-15 και με το άστοχο φόρχαντ του Ντιμιτρόφ πήρε το σετ 6-4 και μαζί την πρόκριση.

Ο Ντιμιτρόφ με τα 50 αβίαστα λάθη του αχρήστεψε τους 53 winners που είχε, την ίδια ώρα που ο Τζόκοβιτς τελείωσε τον αγώνα με 28 winners, αλλά και μόλις 22 λάθη.

Στο άλλο παιχνίδι, ο Άντι Μάρει ολοκλήρωσε την πορεία του στη φετινή διοργάνωση μετά από έναν ακόμα τρομερό μαραθώνιο. Ο 35χρονος Βρετανός ηττήθηκε 6-1, 6-7(7), 6-3, 6-4 από τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ, μετά από τρεις ώρες και 22 λεπτά.