Έκανε αυτό που έπρεπε και ετοιμάζεται να δώσει τα «ρέστα» της για την συνέχεια

Κυριακή, 5/5/2019 - 20:52

Ήσυχο αποπγευμα Κυριακής για την Ένωση στο «Τάσος Μάκρου» καθώς επικράτησε του Ερμή με 4-1. Τα γκολ για τους «βυσσινί» ο Πίττας (16,48’), Ριέρα (29’) και Γκοζλάν (78’). Για τον Ερμή μείωσε προσωρινά στην αναμέτρηση ο Κατσιατής στο 44ο λεπτό.

Πλέον, με αυτή τη νίκη η ομάδα του Παραλιμνίου ανεβαίνει στους 29 βαθμούς και ελπίζει ακόμη για την παραμονή στην κατηγορία. Την ερχόμενη εβδομάδα η ομάδα του κ.Κοσμά ταξιδεύει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα ενώ ο ήδη υποβιβασμένος Ερμής φιλοξενείται από τη Δόξα στο Μακάρειο.

Πρώτο ημίχρονο

Στο όγδοο λεπτό μακρινό σουτ του Μηνά Αντωνίου, εύκολα ο Φυρινίδης.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ένωση ζήτησε πέναλτι μετά από πτώση του Μηνά στην περιοχή. Καμία παράβαση είπε ο διαιτητής της αναμέτρησης.

16’ Γκολ για την Ένωση με τον Πίττα ο οποίος εντός περιοχής έκανε το διαγώνιο συρτό σουτ για να νικήσει τον Φυρινίδη  και να γράψει το 1-0. Έβδομο φετινό γκολ για τον νεαρό Κύπριο επιθετικό.

22’ Τεράστια ευκαιρία για την Ένωση. Σέντρα του Ολίβα από τα αριστερά δεν πρόλαβε ο Κολοκούδιας με τη μπάλα να περνάει χιλιοστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του Ερμή.

28’ Πέναλτι για την Ένωση. Ο Κολοκούδιας έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ερμή με τον Μπανούση να ανατρέπει τον Κύπριο επιθετικό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σίτο Ριέρα ο οποίος δεν λάθεψε και έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

36’ Κλέψιμο του Ενόχ έξω από την περιοχή του Ερμή. Έστρωσε στον Κολοκούδια ο οποίος από ιδανικό σημείο έκανε απογοητευτικό πλασέ.

39’ Άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για το Παραλίμνι. Φάουλ εκτελεσμένο με κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή προς τον Ενόχ. Γύρισε στην μικρή περιοχή όμως κανείς δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

44’ Ο Ερμής μείωσε σε 2-1 με τον Κατσιατή. Ο Μακρίεφ έκανε το σουτ με τον Κλέιμαν να σώζει όμως στην επαναφορά της μπάλας ο Κατσιατής προ κενού τέρματος μείωσε για τους «φτεροπόδαρους»

48’ Εντυπωσιακό γκολ για την Ένωση με τον Πίττα για το 3-1. Μπαλιά από τον Ριέρα πλάγια στην περιοχή. Τσίμπημα με την μια από τον Πίττα ο οποίος κρέμμασε τον Φυρινίδη με περίτεχνο τρόπο.

61’ Πολύ καλό σουτ στα όρια της περιοχής από τον Μακρίεφ. Δίπλα από το δοκάρι της Ένωσης η μπάλα. Καλή στιγμή για τον Ερμή.

73’ Κάθετη μπαλιά του Σίτο στον Γκοζλάν, σουτ στην κίνηση από τον Γκοζλάν. Πάνω από τα δοκάρια του Ερμή η μπάλα. Καλή στιγμή για τους «βυσσινί».

78’ Ομόρφη μπαλιά του Ενόχ στον Γκοζλάν ο οποιός βρέθηκε «φάτσα» με τον τερματοφύλακα του Ερμή και με πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Μουλαζίμης, Ενόχ, Κολοκούδιας (71΄Κοσμάς) Ολίβα (46΄Βαλλιάνος) Αντωνίου, Αγγελή, Κυριάκου, Μαϊσουράτζε (59΄Γκοζλάν) Πίττας

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Ταραλίδης, Κατσιατή, Πηλέας, Μακρίεφ (60΄Λύτρας) Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Λαγός (68΄Μαντοβάνης) Μπανούσης Μπουλά